Step 2: THY Evrak Teslimi ve Boy-Kilo Ölçümü

Müstakbel Kaptan tarafından tarihinde yayınlandı

İşte tutkuyla beklediğimiz o ana geldik. THY ile ilk yüz yüze gelişimiz! Fotoğraf çekip ölümsüzleştirmek istediğimiz anlardan biri, içimizde kelebekleri uçuran anlar bekliyor evrak teslimi daveti alanları 🙂

 


THY-Yetiştirilmek-Üzere-Pilot-Adayı-Arıyor

Değerli hanımefendiler, beyefendiler ve sevgili çocuklar, -müstakbel- kaptanınız konuşuyor…

THY websitesi üzerinden online olarak başvurumuzu yaptık ve başvurumuzun alındığına dair gerekli ileti mail hesabımıza ulaştı, eğer IELTS yada TOEFL göstermediysek gerekli olan İngilizce sınavımıza girdik ve olumlu sonuçlandı. Bir yandan küçük küçük DLR1 hazırlıklarına başladık bir yandan da heyecanla Evrak Teslimi davetini bekliyoruz THY A.O. tarafından. İstatistiklerin büyük çoğunluğu THY’nin evrak teslimi sürecini, her ayın 1. ve 3. pazartesi günü planladığını gösteriyor. Davet ise yaklaşık 10 gün öncesinde bizlere ulaşıyor. Eğer başvurumuzun hemen ardındaki 1. ya da 3. pazartesi gününde aşırı yoğunluk yoksa tarafınıza davet gönderilir veya gönderildi diye tahmin ediyorum.

Velhassıl tarafımıza THY Kokpit İstihdam departmanı tarafından ilk mail ulaşıyor ve ‘Süreç Bilgilendirme’ başlığı altında Evrak Teslimi ve Boy&Kilo Ölçümü için istenilen evraklar, tarih, saat ve konum bildiriliyor. İstenilen evrakların içerisinde evinizden çıkmanızı gerektirecek bir evrak yok diyebiliriz. (E-devlet hesabınız ve fotoğrafınız var ise)

THY’nin tüm departmanlarının işe alım sürecinde muhakkak kullandığını düşündüğüm

giriş gisad

Yenibosna GISAD THY binası girişi, ‘Danışma’ masası

Yenibosna GİSAD binasında gerçekleşiyor evrak teslimi sürecimiz. Google Maps’de aradığımızda kolaylıkla bulabileceğimiz bir konum.
Evrak teslimi esnasında kimliğimize ihtiyacımız olacak ve ayrıca binaya girişte de bir kimlik bırakmamız isteniyor bizden, dolayısıyla iki kimlikle gitmek zorundayız evrak teslimi sürecine. Ben girişte ehliyetimi kullandım. Mailde saat 09.00da bu konumda olmamız isteniyor ve oraya gittiğimizde bizleri bir bekleme salonuna alıyorlar. Diğer adaylarla tanışabileceğimiz ve en uzun bekleyişi gerçekleştirdiğimiz geniş bir oda. Bu odanın duvarına “Yarının Liderleri!” gibisinden ilham verici bir sloganın bulunduğu büyük bir yazı asıldığını fark ettim ikinci gelişimde. Gelen kişilerin bir kağıda isimlerini yazarak sıralamaları isteniyor. 10ar 10ar bu sıradan isimler okunuyor sonrasında. Her 10lu grup, hemen yan tarafta daha küçük bir odaya alınıyor ve küçük bir bir briefing yapılıp, ‘Biz öcü değiliz, boy kilo oranınızda küçük sıkıntılar olursa bir şekilde çözmeye çalışırız’ gibi esprili bir tavırla ortamın samimiyeti arttırılıyor. Sonrasında kontrol edilmek üzere diploma ve IELTS sertifikaları toplanıyor. Peşinden bu 10lu grup başka bir bölüme alınıyor ve bireysel olarak tek tek boy kilo ölçümleri yapılması için bekletiliyor.
Sırayla boy ve kilo ölçümleri yapılıyor her bir adayın. Daha önce bu sürece katılmış olanların sadece kiloları ölçülüyor. Bu esnada boy ölçümlerinde +-2cm ve kilo ölçümünde +-1kg toleranslı olmanızı tavsiye ederim. Vücut kitle indeksinizin 20-30 arasında olması gerekiyor. Google’da aratırsanız Vücut Kitle İndeksi(Body Mass Index) hesabı yapabilen bir çok motor bulabilirsiniz. Yada kendimiz hesaplayabiliriz: (kg cinsinden kilomuz) / (metre cinsinden boyumuzun karesi). Kilosu düşük olanlara 1-2 litre su içip teste girmeleri tavsiye edildiğini duydum. Boy ölçümü esnasında da ayakkabılarımızı ve çoraplarımızı çıkarmamızı istiyorlar.

Ardından bir ilgilinin yanına oturtuluyoruz ve tek tek evraklarımızı teslim ediyoruz. Sonrasında tarafımıza bir sonraki sürecin planlanması yapıldığında iletileceğine dair bilgilendirme yapıp bizi gönderiyorlar. Bu evrakları teslim alan görevliler, sürecin planlanması konusunda bilgiye sahip kişiler. Dolayısıyla yoğunluğun ne durumda olduğunu, tahmini bekleme süremizin ne olduğunu kendilerine sorabilir ve verimli cevaplar alabiliriz.

GISADBir diğer husus giyim konusu. Takım elbise zorunluluğu yok tabii ki fakat şortla, kapriyle, tişörtle gitmek uygun olmaz. İçeride resmi bir ortam var ve mülakatta görev alan hatta kurulda yer alan kişilerle muhatap olunuyor. Özellikle en son evrak teslimini yaptığımız odada benim mülakatımda kurulda yer alan bir kişi vardı. “Her bir aday için böyle bir analiz yapılıyor mudur?” diye düşünecek olursak şahsi fikrim “Kesinlikle yapılmıyordur” olur. Fakat zorunlu olmasa da resmi bir giyim/kuşam mantıklı olacaktır diye düşünüyorum. Kaldı ki “ben rahat edemiyorum”, “takım elbiseden nefret ediyorum”, “ne kadar az giyersem o kadar iyi” gibi düşüncelerimiz varsa en azından bir kot ve beyaz gömlekle gitmek mantıklı olur diye düşünüyorum.

Teslim edilecek olan evrakların içerisinde bizim CV’miz de isteniyor. Türkçe ya da İngilizce olması fark etmiyor. Her ikisini götürseniz dahi ‘Herhangi birini ve önemli değil’ diyorlar. Ben CV hazırlama ve taslak konusunda çok iyi değilim diyorsanız bunu gayet profesyonelce yapan platformları (Eurpass, CvLogin) kullanmanızı öneririm. Her ikisi de İngilizce ve Türkçe CV hazırlamamıza olanak sunuyor ve uluslarası standartlarda bir CV ortaya çıkarıyor. Ben şahsen EuroPass’i kullanıyorum ve daha sonra değişiklik yapmak istediğimizde PDF dosyayı içerisine yükleyip basit bir arayüzü kullanarak değişiklik yapabiliyoruz. CVLogin daha detaylı bir hazırlık isteyenler için daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

https://europass.cedefop.europa.eu/tr/documents/curriculum-vitae
https://cvlogin.com/tr/

Evrak teslimi sürecimizin ardından binayı terk ettikten sonra kapıdaki Turkish Airlines yazısının önünde bir Selfie çekmeyi unutmuyoruz tabii 🙂

Bir sonraki süreç olan DLR1 hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

01/03/2018 Düzenleme: 2018 yılı itibariyle Süreçte yenilikler mevcut. DLR2 mülakatı kaldırılmış ve psikolojik yeterlilik artık İstanbul Üniversitesi’nin CRM Süreci ile ölçülmektedir. Aynı zamanda, 2017 yılının sonlarına doğru bir diğer değişiklik ile, adaylara başvuru esnasında IELTS/TOEFL sertifikası zorunlu kılınmıyor ve Evrak Teslimi sürecinden önce yapılan Dyned İngilizce sınavı ile İngilizce yeterlilik test ediliyor. CRM mülakatına kadar olumlu gelinebilirse, IELTS ya da TOEFL sertifikasının temin edilmesi isteniliyor.

Kanatlarınız daima açık, hayalleriniz yükseklerde olsun!

Saygılar, sevgiler,
Your -future- Captain…

mustakbelkaptan@gmail.com
iletisim@mustakbelkaptan.com


21 yorum

ozgur · 15 Ekim 2018 11:19 am tarihinde

Merhabalar;

Merak ettiğim bir konu var sürekli spor yaptığım için yağ oranım düşük fakat kilo olarak sıkıntılıyım
VKi 30 un üstünde çıkarsa zayıflayıp tekrar gelme şansı var mı?

  Müstakbel Kaptan · 17 Ekim 2018 11:21 pm tarihinde

  Merhaba,
  Evet kilodan ya da VKİ’den dolayı olumsuz alırsanız ikinciye sürece katılma hakkınız olacak. Fakat bu konuda ölçüm esnasında esneklik yapılmıyor pek. VKİ aralığına uyum sağlamıyorsanız sürece başvurmamanızı tavsiye ederim. Yahut başvurduysanız erteleme talep etmenizi tavsiye ederim.
  Saygılar, sevgiler.

Özgür · 15 Ekim 2018 11:21 am tarihinde

Merhabalar;

Merak ettiğim bir konu var boy kilo ölçümü için spor yaptığımdan dolayı vücudumun yağ oranı düşük ancak VKİ olarak 30 un üstünde, ölçüm sırasında toleransı aşarak fazla çıkarsak zayıflayıp tekrar gelmemiz konusunda bir şansımız oluyor mu?

Süleyman · 22 Ekim 2018 10:16 am tarihinde

Merhabalar, öncelikle yazılarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. mümkünse size 2 sorum olacaktı. birincisi dyned sınavın girdiniz mi ? ikincisi ise dlr 1 sınavına nereden çalışabiliriz. şimdiden teşekkürler

bulent · 22 Kasım 2018 12:40 am tarihinde

Merhabalar, siteniz süper olmuş Elinize sağlık.

170 cm altı boy şartlarda sıkıntı yaratmıyor denmiş. Mülakatlarda herhangi bir dezavantajı var mı? Yetkililer bu duruma nasıl bakıyor?

  Müstakbel Kaptan · 25 Kasım 2018 11:08 am tarihinde

  Merhaba Bülent Bey,
  Başvuru koşullarınız sağlıyor ve mülakatlara kadar ilerleyebildiyseniz süreçte, tahminimce, hiç bir sorun yaratmaz.
  Saygılar, sevgiler.

Yiğit · 30 Kasım 2018 12:06 am tarihinde

Merhaba,

Böylesine faydalı bir blog hazırladığınız için şu sıralar her gün gıyabınızda teşekkür ediyorum size.

Başvurumun kabul olduğu mailini aldım ve içeriğinde DLR çalışma linki ve kaynak önerisi, DLR bilgileri ve “Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayı işe alım süreci kapsamında DLR-1 sınav tarihi ile ilgili panlama yapıldığında tarafınıza e-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.” diye bir cümle bulunuyor.

Evrak teslimi ve boy kilo ölçümü için davet bu mailden daha sonra mı gönderiliyor? Gelen mailde bu noktayla ilgili hiç bir bilgilendirme yok çünkü.

Sevgiler,
Yiğit

  Müstakbel Kaptan · 6 Aralık 2018 1:49 am tarihinde

  Merhaba Yiğit Bey,
  Yapıcı yorumunuz için teşekkürler.
  Süreçteki güncelleme ile evrak teslimi ve boy-kilo ölçümü sürecin sonuna alınmıştır. Mülakatlarınız olumlu sonuçlandıktan sonra bu sürece çağırılacaksınız. Şuan, İngilizce dil belgenizi verdiyseniz, önünüzdeki süreç DLR1 sınavıdır. Başarılar dilerim

Taha Bey · 9 Ocak 2019 4:08 am tarihinde

Kabin memurlari alimi icin mulakatta boy kilo erkek icin vki mi bakiliyor? Mesela boydan 100 cikarip max +5 ekleyin diyorlar.
Bir bayan arkadas 1.65 boy ve 68 kilo ile elenmis sanirim. Bu konuyu cok merak ediyorum. Vki 26 cikiyor benim.

  Müstakbel Kaptan · 26 Şubat 2019 1:55 pm tarihinde

  VKI’nin 20-30 aralığında olması gerekiyor

Bahadır · 10 Ocak 2019 3:44 pm tarihinde

Merak ettiğim bir husus var, ben başvurumdan sonra ielts sınavına girdim ve şimdi sonucunu bekliyorum hala da ingilizce sınavına çagrılmadım bu aralıkta ielts sonucum yeterli gelirse sınava tekrar girmek zorunda mıyım? Biliyorsanız paylasır mısınız?

  Müstakbel Kaptan · 26 Şubat 2019 1:55 pm tarihinde

  Hayır, IELTS belgenizi ibraz etmeniz durumunda Dyned sınavından muaf olacaksınız ve süree devam edebileceksiniz

Bahadır · 10 Ocak 2019 3:46 pm tarihinde

Merhabalar,
Ben online başvurumu yaptıktan hemen sonra ielts sınavına girdim ve suan sonucunu bekliyorum. Hala da ingilizce sınavı için çagrılmadım bu aralıkta ieltsim geçerli gelirse yinede ingilizce sınavına girmek zorunda mıyım ? Süreci biliyorsanız benide bilgilendirebilir misiniz?
Teşekkürler

  Müstakbel Kaptan · 26 Şubat 2019 1:56 pm tarihinde

  Merhaba, IELTS belgenizi kuruma ibraz ettiğinizde sizin için Dyned planlamayacaklardır. Dyned sınavından muaf olursunuz ve sürece devam edersiniz

Mustafa Turan · 19 Haziran 2019 6:53 pm tarihinde

Öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler. Bu sorunun cevabını bir türlü bulamadım. Diyelimki toefl/ielts teslim etmeden sürece başladık ve kurul mulakatına kadar ilerledik. O süre icinde belgeyi temin edemez isek 1 hakkımız tamamen gidiyor mu? Belgeyi temin edemezsek.kurul mulakatîna hiçmi girmiyoruz. Yoksa 1 hakkımız kaybolmadan belgeyi getirene kadar 2 yıl musaademi ediyorlar. Ya da belgeyi getirince hangi sürecten baslatıyorlar.

Esin Selin · 5 Ağustos 2019 7:43 pm tarihinde

Merhaba öncelikle ellerinize sağlık, gerçekten çok faydalı bir site olmuş. DLR hazırlık sürecimde çok yardımcı oldu ve hala olmakta.
Ben IELTS belgemle başvuru yapıp evrak onay maili ve DLR çalışma linki maili aldım. THY’nin sitesinde adımlar;
-DLR-1 Testi (Teknik Yeterliliklerin Değerlendirilmesi)
-CRM Değerlendirmesi (Kişilik Özellikleri ve Yetkinliklerin Değerlendirilmesi)
-Kurul Mülakatı, Evrak Kontrolü ve Boy-Kilo Ölçümü
-Sağlık Kontrolü (Uçuşa Elverişlilik)
şeklinde ilerliyor ve ben de çalışma linki mailinin üzerinden 10 günden fazla geçmiş olmasına rağmen hala boy-kilo ölçümüne çağrılmadım. Acaba aşamaların sırasında bir değişiklik olmuş olabilir mi? Eğer öyleyse düzeltmekte fayda olabilir diye düşünüyorum. Tekrar çok teşekkürler ve ellerinize sağlık…

Esin Selin · 5 Ağustos 2019 7:44 pm tarihinde

Merhaba öncelikle ellerinize sağlık, gerçekten çok faydalı bir site olmuş. DLR hazırlık sürecimde çok yardımcı oldu ve hala olmakta.
Ben IELTS belgemle başvuru yapıp evrak onay maili ve DLR çalışma linki maili aldım. THY’nin sitesinde adımlar;
-DLR-1 Testi (Teknik Yeterliliklerin Değerlendirilmesi)
-CRM Değerlendirmesi (Kişilik Özellikleri ve Yetkinliklerin Değerlendirilmesi)
-Kurul Mülakatı, Evrak Kontrolü ve Boy-Kilo Ölçümü
-Sağlık Kontrolü (Uçuşa Elverişlilik)
şeklinde ilerliyor ve ben de çalışma linki mailinin üzerinden 10 günden fazla geçmiş olmasına rağmen hala boy-kilo ölçümüne çağrılmadım. Acaba aşamaların sırasında bir değişiklik olmuş olabilir mi? Eğer öyleyse düzeltmekte fayda olabilir diye düşünüyorum. Tekrar çok teşekkürler ve ellerinize sağlık…

Barış · 7 Ağustos 2019 4:12 pm tarihinde

Merhaba, benim Vücut Kitle Endeksim 18.00 bu bir sıkıntı yaratır mı?

Zytn · 23 Ağustos 2019 3:52 pm tarihinde

Merhaba, faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Boy-kilo ölçümü sürecin sonuna alındı demişsiniz. THY sitesinde de Crm’den sonra, kurul mülakatından önce ölçümlerin yapılacağı yazılmış. Bu durum başvuru sürecine dahil olup olmama kararımı çok etkiliyor. Boyum 156 cm ama yine de şansımı denemek istiyorum. DLR ve CRM i geçtikten sonra boy yüzünden süreçten elenirsem de çok üzüleceğim. Sizce neden boy-kilo ölçümü son safhalara alındı? Bu durum aklıma şu soruyu getiriyor, süreçteki başarı durumuna göre boy-kilo ölçümlerinde ufak da olsa tolerans sağlanabilir mi? 156 boy ile DLR ve CRM hazırlanıp risk almak sizce mantıklı mıdır?

Emre · 12 Eylül 2019 1:54 am tarihinde

Boy-Kilo ölçüm aşamasında uniforma giyildiginde görünmeyecek yerde bulunan ufak bir dövme problem olur mu süreçten elenmeme neden olur mu ufak bir dövmemin olması?

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir