DLR1’de Korkulacak Bir Şey Yok! (DLR1 Sınavına Hazırlık)

Müstakbel Kaptan tarafından tarihinde yayınlandı

THY Akademi sürecinin yetenek ve bilgi testlerinden oluşan sınavına geldi sıra. Artık yazılarımı bu yola başlamış ve bir takım bilgiye sahip olan arkadaşlarımızın okuyacağını varsayarak yazacağım. Dolayısıyla artık kaptan pilot nedir, ATPL nedir gibi küçük ayrıntıları herkesin bildiğini varsayarak devam edeceğim.

Süreç hakkında daha temel bilgiler edinmek isterseniz şu yazılarımı da incelemenizi tavsiye ederim:

Türk Hava Yolları Yetiştirilmek Üzere Pilot Alımı

İlk Adım – Pilotluk ve THY Akademi


DLR

Değerli hanımefendiler, beyefendiler ve sevgili çocuklar, -müstakbel- kaptanınız konuşuyor… 

DLR1 dediğimiz sınav 7 tane yetenek modülünden ve 3 tane bilgi modülünden ve yaklaşık 250 soruluk kişilik testinden oluşan, dokunmatik ekranlı bilgisayar ortamında gerçekleşen, CBT (Computer Based Test) dediğimiz küçük oyunlardan meydana gelen testlerle yapılan bir sınavdır. Sanılanın aksine bizleri çok zorlamayacak olan bir sınavdır. En azından karşımıza ne çıkacağını biliyoruz, bizi neyin beklediğini, ne cevaplar istendiğini gayet net bir şekilde biliyoruz (MIC modülü hariç 🙂 ), neyle savaştığımız belli. Yazımızın devamında benim DLR1 tecrübemi paylaşacağım sizlerle ve ayrıca nasıl hazırlandığımdan da bahsedip küçük tavsiyeler vereceğim. Tabii birde tüm DLR1 çalışma kaynaklarımı paylaşacağım sizlerle eğer becerebilirsem. İstediğim şey sadece bu yazıyı takip ederek, hazırlanan tüm arkadaşlarımızın DLR1 sınavını olumlu sonuçlandıracak kadar teknik donanımı elde etmesi ve tabii onların/sizlerin, hakkımda iyi dilekleri ve duaları 🙂 Buna ihtiyacım var beni de unutmayın lütfen.

Konuşmaya başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki; ben DLR1 hazırlık sürecimde Airport Haber Forum sitesinden inanılmaz derecede faydalandım ve bu forum sayesinde süreç ile alakalı bir çok arkadaş edindim, fikir alış-verişinde bulundum. Bu imkanı bizlere sağladıkları için Airport Haber Forum kurucularına, yöneticilerine ve değerli üyelerine teşekkürlerimi sunarım. Bu sürece dahil olan herkesin muhakkak göz gezdirmesi gereken bir platform olduğunu düşünüyorum. ( http://forum.airporthaber.com/forum.php )

Öncelikle benim DLR1 tecrübemden bahsedeyim. Başvurumuzu yaptık evrak teslimine gittik geldik ve evrak teslimi sürecinin olumlu sonuçlandığına dair tarafıma gönderilen mailde, DLR1 sınavı için çalışma dosyalarının olduğu link de verilmişti. Sonrasında farklı bir mail ile benim için planlanan DLR1 tarihi bildirildi. Sınava katılım göstereceğime dair bir geri dönüş yapmam gerektiğini bildiren bir not vardı aynı mailin sonunda. Gerekli geri dönüşü yaptım ve tarihin benim için uygun olduğunu kendilerine bildirdim. Onlarda bu geri dönüşün onlara ulaştığına dair teyit amaçlı bir mail gönderdiler tekrar ve artık DLR1 hazırlıklarını hızlandırmanın vakti gelmişti. Bu bilgiler dışında gönderdikleri DLR1 davet maili içeriği ise şu şekildeydi;

 • Doldurulmak üzere ‘Biographical Data’ formu (DLR2 için hayati önem taşıyan form. Bahsedeceğiz…),
 • Doldurulmak üzere ‘Approval to Disclosure of Personal Data’ formu,
 • Doldurulmak üzere ‘Training Record’ formu,
 • İstenilen Evraklar (Fotoğraf, 2 adet kimlik)
 • Sınav için takım elbise zorunluluğunun olmadığına dair bir not
 • Ekte yer alan formların doldurularak çıktısının alınması gerekliliği. (Doldurulmak üzere bahsettiğimiz formlar)
 • Sınav merkezinin adresi.
 • Sorularımız için ulaşabileceğimiz mail adresi. (kokpitistihdam@thy.com) (Gerçekten hiç bir soruyu cevapsız bırakmıyorlar diyebiliriz. Mail geri dönüşleri konusunda hassaslar.)
 • (Bir önceki mailde) DLR1 çalışma dosyaları.

“DLR1 sınavına ne kadar süre önce çalışmaya başlamalıyım?” diye çok fazla soru alıyorum. Bu soruyu da cevaplayalım hemen. DLR1 sınavı daha çok yetenek sınavıdır arkadaşlar. Yani sizde var olan yeteneği test ederler. Aklınıza hemen şu düşünce gelmesin tabii ki; ‘O zaman ilk denemelerimde çok başarısızsam bir daha asla başarılı olamam!’. Hayır bunu demek istemedim, demek istediğim şu ki, çok uzun uğraşlarla istenilen başarı yüzdelerine çıkmayacaksınız. Zaten sahip olduğumuz yetenekleri sergiliyoruz. Daha somut konuşmak gerekirse DLR firmasının bizlere gönderdiği bilgi formundan (DLR-Tips and Tricks.pdf) bir alıntı yapmak istiyorum.

DlrGrafik

İstatistiklere göre bir modüldeki tekrar sayımız (Number of run) 6’ya ulaştıktan sonra skorumuz kolay kolay artmıyor. Yani bir diğer deyişle, 6. – 7. Tekrarlarımızda o modülde yapabildiğimiz skoru görmeye başlıyoruz. Şunu da yine belirteyim ki bunlar ortalama değerler. ‘Ben 10. Tekrarımda hala %50 nin üzerine çıkamadım o zaman başarılı olamayacağım artık!’ diye karamsarlığa kapılmayın. Ben zorlandığım bir modülde 20-25 tekrar yaptıktan sonra %90ların üzerine çıkabilmiştim. Sonuç olarak, genel anlamda şunu söyleyebiliriz ki yetenek modülleri çok uzun hazırlıklar gerektirmiyor. Sadece zorlandığımızı farkettiğimiz 1-2 modül ekstra bir hazırlık isteyebilir bizlerden. Bu yetenek modülleri için en fazla 20 günün yeterli olacağını söyleyebilirim. Tabi bir de bilgi modülleri var. Bilgi modüllerine hazırlık süreci, birazda biz hazırlanan kişilerin daha önceki Fizik, Matematik altyapısına bağlı olarak değişiyor aslında. Lisede ve üniversitede öyle aman aman Fizikle, Matematikle işi olmamış kişiler için biraz daha uzun sürecektir tabii ama çok büyük bilgi birikimi gerektiren bir bilgi sınavı beklemiyor. Diğer yandan acayip bir İngilizce modülü de var bu sınavın içerisinde o apayrı bir olay tabii. Bahsedeceğiz. Dolayısıyla ben, kendini hiç hazır hissetmeyen biri için bile DLR1 hazırlanma süresini en fazla 40-45 gün olarak görüyorum. Ortalama olarakta 1 aylık bir hazırlık herkes için yeterli olacağını düşünüyorum. Fakat emin olun ki yüksek bir tempo ile 10 günde de bu sınava hazırlanıp başarılı olunabilir eminim. Şöyle toparlayalım. Online başvuruyu yaptıktan sonra DLR1 hazırlıklarına başlamak yeterli olacaktır. Lafını etmişken benim DLR1e kadarki aşamalarımın tarihlerini de şöyle belirteyim kenarda dursun:

02/12/2016 – IELTS
22/12/2016 – Online Başvuru
09/01/2017 – Evrak Teslimi
13/01/2017 – DLR1 çalışma linkleri
20/01/2017 – DLR1 Tarih Maili
31/01/2017 – DLR1
03/02/2017 – DLR1 Olumlu Maili

Evet, DLR1 hazırlanmaya başladık. İlk ne yapıyoruz? İlk önce hemen yetenek modüllerini deniyoruz. Bizi ne bekliyor, hangisi bize zor geliyor küçük bir analiz yapıyoruz. 1 günümüzü buna ayırabiliriz mesela. Ardından, zorlandığımız modüller için teknikler araştırmaya koyuluyoruz. Bende kullandığım teknikleri her modül için sizlerle paylaşacağım. Önümüzdeki günlerin planını yaparken zorlandığımız modüllerin run sayısını biraz fazla tutuyoruz ve zorlanmadıklarımızı ise düzenli olarak tekrar ediyoruz yine de. Tüm bu tekrarlarımızı ve skorlarımızı bir excel dosyasında da arşivlemeyi unutmazsak yararımıza olacaktır. Sınav gününe yaklaştıkça tüm modüllerin run sayısını arttırıyoruz. En azından tüm modülleri günde 1 kere yapıyoruz. Önce yetenek modüllerini tanıyıp analiz edip küçük bir hazırlıktan sonra, bilgi modüllerine hazırlanmaya başlamak mantıklı olacaktır. Sonrasında duruma göre her ikisini paralel ilerletebilir yada sırayla önce bilgi modülleri sonra yetenek modülleri yapabiliriz. Yetenek modüllerine geç hazırlanmak sınav tarihine yakın zamanda hazırlanmış olmak yararımıza olacaktır.

Şimdi gelelim yetenek modüllerini tanımaya. Bu modüller CBT dediğimiz ‘Computer Based Test’ lerden oluşan Flash tabanlı uygulamalar/oyunlardır. MIC sınavı dahil 7 tane yetenek modülü bizleri bekliyor DLR1 sınavında. MIC’i ayrı tutmamın sebebini anlamanız için de şöyle kısaca modülleri sıralayalım:

 • Dikkat Modülleri:Concentration (SKT) ve Perceptual Speed (OWT)
 • Algı Modülleri:Cube Rotation (ROT) ve Spatial Orientation (VLR)
 • Hafıza Modülleri:Running Memory Span (RMS) ve Visual Memory (MEK)
 • Monitoring and Instrument Coordination (MIC)

Güncelleme (2018 Haziran): Yeni edindiğim bilgiye göre DLR1 sınavından İngilizce modülü kaldırılmış fakat yetenek modüllerine 1 modül daha eklenmiştir. Henüz inceleme fırsatım olmadı lakin THY’nin gönderdiği CBT ile bu yazıdaki modüller muhakkak kıyaslanmalı ve burada benim henüz bahsetmediğim yeni modüle de hazırlık yapılmalıdır.

Görüldüğü üzere 3 kabiliyetimiz test ediliyor ve her biri için 2 modül kullanılıyor fakat birde hepsinden bağımsız olarak aslında neredeyse hepsini içeren kapsamlı bir MIC modülü bulunuyor. THY ve DLR bizlere gönderdiği çalışma linkinde tüm bu modüllerin örneklerini  uygulamalarını veriyor ve DLR1 sınavında hemen hemen aynı formda karşılaşıyoruz bu modüllerle fakat, MIC modülü için sadece bir PDF dosyasında açıklama yapıyor. İleride bahsedeceğiz.

THY resmi olarak biz adaylara DLR1 çalışma linklerini veriyor ve biz bunları THY CBT olarak adlandırıyoruz. Diğer yandan Eskiden DLR sınavıyla pilot seçimini yapan SunExpress Hava Yolları’nın eskiden kullandığı CBT’ler de bu sürece hazırlıkta kullanılıyor çünkü aynı modüllerden oluşuyor. Bunlara da kısaca Sunex CBT diyor olacağız. Ayrıca birde son zamanlarda ortaya çıkan, telefonlarda tabletlerde de çalıştırabileceğimiz dlrsinavi.com websitesinden de aynı modüllere çalışabiliyoruz. Gayet güzel ve sorunsuz bir arayüzü vardı benim DLR1 hazırlandığım zamanlarda şimdi daha da iyi bir haldedir eminim ki. Bir de son olarak, bazı modüller için (Özellikle MIC ve OWT) SkyTest uygulaması mevcut. Ücretli bir uygulamadır fakat internet ortamında v2 sürümünün crackli versiyonu bolca dönmektedir. Güncel sürümü ise v3’tür. Bilgi modüllerini hesaba katmazsak v3’ün çokta bir artısı yok diyebiliriz. Bahsettiğim CBT’leri de buradan indirebilirsiniz (Bilgi modüllerinin de CBT’lerini içerir):

SkyTest Aktivasyon: Programı yükleyip açmak istediğinizde, aktivasyon kodu istenilen pencereye geldiğinizde bir kod göreceksiniz. Bu kodu kopyalayıp hemen onun altındaki boş bölüme yapıştırdığınızda, ‘Activate’ butonuna tıkladığınızda aktivasyon başarıyla gerçekleşecektir. Her uygulamayı açarken bunu yapmanız gerekir.

Tek tek yetenek modüllerinden bahsetmeden önce sınavın değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasından bahsedelim. DLR firması sizin skorlarınızı değerlendirirken (yaşınızı, cinsiyetinizi, uyruğunuzu, sizden önceki adayların skorlarını vs) bir çok etmeni dikkate alıyor. Yani aslında diğerleriyle karşılaştırma yaparak sizin sınavınızı sonuçlandırıyor. Muhtemelen bir havuz var ve bu havuzdaki ortalama ile sizin skorunuz karşılaştırılıyor. Tam olarak sürecin nasıl değerlendirildiğini bilmiyor olsakta şunu biliyoruz ki genel anlamda sınavda her modülden (MIC hariç) %70in üzerinde yapmanız olumlu sonuçlanması için yeterlidir. Fakat herhangi bir modülden %50 yapmanız olumsuz sonuçlanacak anlamına gelmiyor. Tam burada harika bir değerlendirme sistemi bizleri kurtarmak için devreye giriyor. Sizin skorunuz değerlendirilirken modül çiftleri dikkate alınıyor. Yani örnekle anlatalım, SKT modülünden skorunuz çok düşük fakat OWT modülünden fulle yakın yaptınız. SKT ve OWT çifti (Dikkat Modülleri) birlikte değerlendiriliyor iyi olan skorunuz düşük olan skorunuzun üzerini örtüyor. Aynı şekilde, MIC’i hariç tutarsak yukarıdaki listede yer alan Algı Modülleri ve Hafıza Modülleri de örneğimizdeki gibi birlikte değerlendiriliyor. Dolayısıyla bir modülde gerçekten çok kötüyseniz ve üstesinden gelemiyorsanız, onun eşleniği olan modüle daha fazla çalışarak ve yüksek yüzde yaparak kendinizi kurtarabilirsiniz.

Bu arada şu bilgiyi de araya sıkıştıralım, Eğer ilk girişinizde yetenek modüllerinden başarısız olursanız 6 ay sonra tekrardan tüm DLR1 sınavına (Bilgi modülleri dahil) giriyorsunuz. Eğer ki bilgi modüllerinden başarısız oldunuz ama yetenek modüllerini geçtiyseniz, sadece Bilgi Modüllerinden oluşan bir sınava girmek üzere 3 ay sonrasına bir tarihe davet ediliyorsunuz. Hatta sırf bu yüzden 1 yıl içerisinde 2017den itibaren TK, 4 farklı başvuru süreci açıyor.


Concentration (SKT)

Bu modül hızlı olmayı ve çok düşünmemeyi gerektiren bir modül. Örnek resimde de görebileceğiniz gibi ekranda renkli bir üçgen ve üçgenin içerisin farklı sayılarda noktalar oluyor. Ayrıca üçgenin üstünde altında ve sağında olmak üzere basabileceğimiz 3 farklı buton bulunuyor. Amacımız şu, karşımıza çıkan üçgeni bir önceki üçgen ile kıyaslamak ve aralarındaki benzerliği tespit edip gerekli butona basmak.

Modül kendi içerisinde 10 bölümden (10 task) oluşuyor. Her taskın başında bize bir kural veriliyor. Bu kural içerisinde, üstteki butonun ve alttaki butonun ne anlama geldiği söyleniyor. (Dolayısıyla her taskta bu butonlar farklı anlam ifade ediyor). Üçgenleri; renkleri, yönleri ve içindeki noktaların sayısı bakımından karşılaştırıyoruz. Butonların işlevini daha iyi anlamanız için bir örnek vermek istiyorum.

SKT1.png

THY CBT SKT modülünden iki farklı ekran görüntüsü örneği

Yapmamız gereken karşımıza çıkan sarı üçgenin yön ve nokta sayısı bakımından bir önceki (mavi) üçgenle kıyaslamasını yapmak. Dolayısıyla bu kıyaslama sonucunda nokta sayılarının aynı olduğunu farkedip, en başta verilmiş olan kural gereği alttaki butona basacağız ve bir sonraki üçgenle kıyaslayabilmek için bu sarı üçgenin yönünü ve nokta sayısını aklımızda tutacağız. Alttaki butona bastığımız anda sıradaki üçgen gözükecek ve bizim aklımızda tuttuğumuz sarı üçgen ile kıyaslamasını yapıp tekrar gerekli butona basacağız. Bu şekilde zincirleme devam eden 40 farklı üçgenden sonra var olan task bitecek ve verilmiş olan kuralların bir geçerliliği kalmayacak. Yeni task’a başlamadan önce de yeni kurallar verilecek. Bu arada sağdaki butonun görevi ise her zaman aynı arkadaşlar. Sağdaki buton her zaman ‘Her ikisi de değil. / Her iki kural da sağlanmıyor’ anlamına gelir. Yani eğer üstteki ve alttaki butona basamıyorsak sağdaki butondur doğru cevap.
Resimde iki farklı üçgen örneği var ve biz sarı olan üçgen ekrandayken hangi butona neye göre basacağımızdan bahsedelim. Bu taskın başında bize şöyle bir kural verilmiş olsun. “Üstteki buton: Eğer üçgenlerin yönleri aynıysa (Same Orientation)” ve “Alttaki buton: Eğer üçgenlerin içerisindeki nokta sayısı aynıysa (Same number of dots)”.

Karmaşık gözüken bir modüldür ama aslında içerisine girdiğinizde ve kavradığınızda herşey çok hızlı akar gider. Modülün olayı bu şekilde ama bu modüle hazırlanırken ayrıca dikkat etmeniz gereken HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN bir ayrıntı mevcut. THY ve Sunex CBT’lerde bu modülü çözdüğünüzde sınırsız süreniz vardır. Fakat DLR1 sınavında 10. dakika dolduğu anda ekran kararır ve henüz bitirmediklerinizin hepsi skorunuzu düşürür. Toplamda 40 üçgenden oluşan tasklardan 10 tane sorulur. Yani 400 üçgene cevap vermek zorundayız. Eğerki 10 dakika dolduğunda henüz cevap vermediğimiz üçgenler varsa bunların hepsi yanlış olarak kabul edilir. Tabii burada aklımıza şu soru geliyor, bize her taskın başında kurallar gösteriliyor ve bunları ezberliyoruz o task için. Her bir kural 10 saniye gösterilse toplamda 1.5 dakikaya yakın süre yapar. Evet arkadaşlar maalesef bu süreyi kaybediyoruz. Yani 10 dakikalık kısıma bu 1.5 dakika da dahil. Ben kuralı ezberledim tamam hadi başlayalım deme şansınız yok. Beklemek zorundasınız ve bu süre sizin 10 dakikanızdan eksiliyor. Bu arada 1.5 dakikayı örnek verdim sadece. Sınavda ne kadar süre gösteriliyor kurallar diye sorarsanız çok net hatırlayamıyorum ama Sunex CBTsinde bu süre çok uzun (25sn) THY CBT ve dlrsinavi.com’da ise 12sn. DLR1 sınavında da THY CBT’ye yakın bir süreydi 10-12sn falandı. Çünkü ben THY CBT ile 9 dakikada falan bitiriyordum modülü ve sınavda da tam 9 dakikada bitirdim. Ne hızlıydım ne de yavaştım, evdekinden bir farkı yoktu.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer olay ise taskın ortasında kuralları unutmamak. Hangi buton ne işe yarıyordu diye bir takılırsanız, o task komple çöp oluyor ve bir sonraki taskı beklemek zorunda kalıyorsunuz. Eğer böyle bir durum yaşasaydım (ki benim tekniğim buna pek müsait değil çok şükür) ben o taskı bitirene kadar sağdaki butona basardım. Çünkü en çok sağdaki butona basıyoruz gibi bir izlenim oluştu bende.

Gelelim benim tavsiyelerime kullandığım tekniğe.  Mavi, yeşil, kırmızı ve sarı diye isimlendirdiğimiz 4 renk, üst, alt, sağ ve sol diye isimlendirdiğimiz 4 yön, Türkçe  olarak isimlendirdiğimiz 4 nokta sayısı var. Bize kuralın verildiğini an ile başlayalım. Üstteki buton: same orientation (Aynı Yön) olsun. Alttaki buton: same colour olsun. Bu kuralı gördüğüm gibi hayalı bir üçgen uyduruyorum kafamda ve (SIRASIYLA) ‘sağ-kırmızı’ diye tekrar etmeye başlıyorum içimden ilk üçgeni görene kadar. Bu ilk hareket ilk kuralın yön, ikinci kuralın renk olduğunu unutmamı engelliyor. İlk üçgeni gördüğümde ise yine aynı yöntem ile bu sefer hayali olmayan bir sıralama yapıyorum kendi içimde. Resimdeki örneği yine düşünürsek, ‘sağ-mavi’ diyorum. Ve ilk üçgen olduğu için sağdaki butona tıklıyorum çünkü kıyaslayabileceğim başka bir üçgen yok. İkinci üçgeni gördüğümüzde ilk kıyaslamamızı yapıyoruz. En son ‘sağ-mavi’ demiştim. şimdi gördüğüm üçgen ise yukarıya doğru bakan mavi bir üçgen olsun (içerisindeki noktaların sayısı önemsiz. Verilen kurallar gereği). Hemen ‘üst-mavi’ diyorum kendi kendime. Beynim otomatik olarak ‘sağ-mavi’ ve ‘üst-mavi’ terimlerini karşılaştırıyor. İki terimden hangisi aynı diye bir analiz yapıyor ve hemen ardından mavi kelimesinin aynı olduğunu farkediyorum. Ve bu aynı olan kelimenin ikinci terim olduğunu farkedip ikinci butona basıyorum. Tabi bu süreç 1 saniyenin altında gerçekleşiyor. ve 3. üçgeni gördüğümde en son söylediğim iki terim bir önceki ‘üst-mavi’ ikilisiydi. 3. üçgenin de sağ tarafa doğru bakan kırmızı bir üçgen olduğunu varsayarsak gördüğüm gibi ‘sağ-kırmızı’ diyorum kendi kendime ve yine aynı proseslerden geçerek aralarında bir benzerlik olmadığını farkediyorum. sağdaki butona basarak devam ediyorum. Task bitene kadar bu şekilde devam. Sonrasında yeni taska başlarken yeni kuralları dikkate alarak hemen hayali bir üçgen oluşturup bir kaç kez yeni kurallara göre bir terim ikilisini içinizden tekrar etmeniz yararınıza olacaktır. Bir önceki taskın kurallarının etkisinden çıkmış olursunuz.

SKT2

Task öncesi kural gösterim örneği. ‘Memorize the rules’ komutu ile başlar.

Sınavda dediğim gibi, 10 dakikada bitirmeniz gerekiyor 400 üçgeni. Bu sebeple hata yapmaktan korkarak, üzerinde ince ince düşünüp basmayın butonlara. Hızlı hızlı geçin aklınıza ilk gelene basın. Çünkü bir üçgene yanlış cevap verdiğinizde çok bir şey kaybetmiyorsunuz. %0.25 puan kaybediyorsunuz. Ve emin olun çok fazla yanlış işaretlemiyorsunuz. Ama diğer yandan eğer 10 dakikada bitiremezseniz yapamadığınız tüm üçgenler yanlış işaretlemişsiniz gibi bir muamele görecek ve çok daha fazla düşürecek puanınızı. Basın Gitsin 🙂 korkmayın 0.25 kaybetmekten.

Bu arada biz full dolu girmiştik DLR1 sınavına ve 10 dakikanın altında bitiren sadece 2 kişiydik. Ben bitirdikten sonra etraftakileri rahatsız etmeden çaktırmadan bakmıştım ve diğer arkadaşlarla da konuşmuştuk bu konuyu. Sadece iki kişi 10 dakikanın altında bitirmişiz. Bu demek oluyor ki ortalama çokta yükseklerde değil. Zaten eğer 10 dakika içerisinde bitirirseniz %90ın altına düşeceğini sanmıyorum skorunuzun. Bu arada 10 dakika süre dolduğunda ekranlar kararıyor. Ayrıca eğer 10 dakikadan önce bitirirseniz sizin ekranınız da kararıyor. Diğerlerininki kararmadıysa anlayabilirsiniz 400 üçgeni bitirdiğinizi ve saymaya başlayabilirsiniz diğerleri kararana kadar kaç saniye geçtiğini anlamak için. Sonrasında siz ne kadar sürede bitirmişsiniz bunu anlamış olursunuz hemde diğer arkadaşların dikkatini dağıtmış olmazsınız. Bu arada sözü geçmişken, 400 defa ekrana DOKUNULARAK geçen bir modül bu dolayısıyla tırnaklarınızın kısa olduğundan emin olun sınav öncesi derim. Aksi durumda tık,tık,tık diye çıkaracağınız ses diğer arkadaşları bir hayli rahatsız ediyor olacaktır yahut işaret parmağınızı kıvırarak tersinden de dokunabilirsiniz ekrana.

THY CBT içerisindeki 3 seviyenin hangisinde çalıştığınızın çok bir önemi yok. Bu seviye arttıkça üçgenin ekranda gözükme süresi azalıyor fakat zaten bizler cevap vermek için o kadar beklemiyoruz.

DLR1 sınavının ilk yetenek modülüdür. Dolayısıyla hızla akıp gittiği için güzel bir başlangıç modülü olduğunu düşünüyorum. Perceptual Speed modülünün eşidir.


Perceptual Speed (OWT)

Benim en çok zorlandığım modüldür kendisi ve bir o kadar da zevklidir aslında benim için. 9 tane gösterge gösteriliyor. Sonrasında bu göstergelerden 4 tanesinin kaçı gösterdiğini cevaplamamız isteniyor. Tabii böyle bakınca çok basit gözükse de aslında işler biraz daha komplike ve bizleri zorlayan cinsten. Önce göstergelerin bir tanesinden bahsedelim.

OWT1.png

Siyah yuvarlak bir OWT göstergesi

Göstergeler 1-8 aralığındaki sayıları gösteriyor. Saat yönünde artıyor ve en büyük özellikleri şu ki, ASLA ibrenin ucunda bir sayı olmuyor. Etrafındaki bölmelerin bazılarında sayı oluyor ve biz ibrenin kaçı gösterdiğini biliyor olmamız gerekiyor. Resimdeki örnekte, saat yönünde arttığını bildiğimiz için ve ibre 1’in iki sonrasını gösterdiğinden, cevabın 3 olduğunu anlayabiliyoruz. Yahut 5’in iki gerisi veya 7’nin tam karşısı. Tek bir göstergeyi okumak bu modülde başarılı olmak için önemli bir husus. Peki ya 9 gösterge gösterilirse bize? Neyse ki 9unun da kaçı gösterdiğini bilmemizi istemiyorlar bizden. Tam burada şöyle bir oyun devreye giriyor. Bize gösterilen göstergeler Siyah/Beyaz ya da Kare/Yuvarlak olarak gruplandırılıyor. 9 göstergeyi bize göstermeden önce hangilerini okumamızı istediğini söylüyor. Örneğin ‘Kritik olanlar: Siyah Göstergeler’ diye bir mesajı 1-2 saniye kadar gösterip hemen ardından 9 göstergeyi resimdeki gibi bizlere sunuyor ve peşinden 4 siyah göstergenin kaçı gösterdiğini sırasıyla bilmemizi istiyor.

OWT2

Kritik göstergenin ‘Siyah’ olduğu 9lu OWT gösterge seti

Kritik dediği gösterge tipinden her zaman sadece 4 tane oluyor bu sabit bir sayı. Eğer yuvarlak göstergelere dikkat etmemizi söylediyse 9 lunun içerisinde 4 tane yuvarlak gösterge oluyor. Buraya kadar herşey güzel işin zorlaştığı nokta ise şu ki, 9 tane göstergeyi bizlere 3 saniyeden daha az bir süre gösteriyor ve hemen kapatıyor.

Bu gösterim süresi azaldıkça işler zorlaşıyor. Bu modüle hazırlananların çoğunun sorusudur şu, sınavda kaç saniye gösteriliyor? Tabi çok küçük saniyelerde gösterildiği için oturup bir kronometre ile ölçmek gerekiyor kesin sonuç için. Bunu da sınav esnasında yapmak çok zor takdir edersiniz ki. Fakat şöyle bir gerçek var ki, THY CBT’nin level2’si(2.75sn) ile level3’ü(2.25 sn) arasında bir değer DLR1 sınavındaki gösterim süresi. Bu da 2.5 saniyelere denk geliyor. Dolayısıyla THY CBT’nin level2sinde başarılı olup level3ünde de birşeyler yapabiliyorsanız yeterli kıvama gelmişsiniz demektir. %70in üzerinde olmak yeterlidir.

Bu modüle kesinlikle Sunex CBT’den çalışmamalısınız. Çünkü Sunex’te bu modül şöyle, eğer kritik olarak kare göstergeler dediyse vereceği 9lunun içerisindeki tüm göstergeler siyah oluyor ya da tüm göstergeler beyaz oluyor sadece kare ve yuvarlak olarak ayrılıyorlar. Ve gerçek sınavda bu şekilde değil. Resimdeki gibi 4 çeşit göstergenin 4ünden de oluyor sınavda. En başlarda Sunex ile çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki THY CBT geçtiğimde bayağı afallamıştım.

Bu modülde iki yöntemden bahsedeceğim sizlere. Birincisi bana çok zor gelen ama bir çok insanın kullandığını bildiğim bir yöntem. Mod yöntemi diye adlandırılıyor. Biliyoruz ki gösterilen göstergelerde bir saat gibi en üstte 8 , en altta 4 yok. Hangi sayının göstergenin neresinde olduğunu bilmiyoruz. Daha doğrusu her seferinde bu değişiyor diyelim. Bir gösterge setinde, 9 göstergede aynı konumlandırılıyor. Eğer herhangi birinde en üstteteki çentik 3ü ifade ediyorsa tüm 9 gösterge için de en üstteki çentik 3ü ifade ediyor demektir. Fakaat bir sonraki 9lu göstergede en üstteki çentik farklı bir sayıyı ifade edecektir. Mod yöntemini kullananlar 9lu seti gördüklerinde, önce bu düzeni çözüyorlar (ya da sonra), göstergenin hangi çentiğinin kaçı gösterdiğini bir yakalıyorlar sonrasında ise kritik olan 4 göstergenin ibrelerinin ne tarafa baktığını ezberliyorlar. Üst, alt, sağ, sol, saat1 yönü, saat 5 yönü, saat 7 yönü ve saat 11 yönü olmak üzere ibrelerin konumlarını alıyorlar. Göstergeler kapandığında ve ekran cevabı sorduğunda ise ibrenin konumuna göre kaçı gösterdiğini kafalarında canlandırarak (zaten herhangi bir çentiğin kaçı gösterdiğine bakmıştık) sırayla cevaplıyorlar. Fakat kafalarında canlandırma işlemi biraz uzun sürüyor tabii ki diğer yönteme göre. İbre en üst çentiği gösteriyordu ve biz biliyoruz ki bu 9lu gösterge setinde sağdaki çentik 3ü gösteriyor. dolayısıyla iki gerisinde. O zaman cevap ‘1’ diye bir algoritma izleniyor. Sizden cevabı isterken görünürde bir kronometre yok. Süreyle yarıştığınıza dair hiç bir bilgi yok. Muhtemelen de süreye karşı yarışmıyorsunuz fakat daha önce de söylediğimiz gibi DLR firması bir çok etmene göre bizim sınavımızı değerlendirdiğini unutmamalıyız. Biz farkında olmasakta biryerlerde bizim bu modüle harcadığımız süre kâle alınıyor olabilir. Yada belli bir sürenin üzerindeysek olumsuz bir etmen sayılabilir yahut DLR2de bu modüle çok fazla süre harcamışsın gibi bir soruyla karşılaşabiliriz. Daha önce karşılaşan duymadım ama. Diğer yandan bu yöntemi kullanan bir sürü insan tanıyorum. Fakaat DLR1 sınavımız esnasında bizi yönlendiren yetkili kişi tüm modüllerde mümkün olduğu kadar hızlı olmamız gerektiğini söylemişti. Sonuç olarak böyle bir teknik var ve denenmeye değer. Kendimizi bu teknikle çok rahat hissedeceksek tabii ki bu tekniği seçmeliyiz.

Benim kullandığım diğer tekniğe gelecek olursak. Çok daha anlaşılması kolay bir teknik. Bana göre uygulaması da kolay tabii ki. OWT modülü ile ilgili şunu biliyoruz. İbre asla bir rakamı göstermiyor. İşin kötüsü ibrenin gösterdiği çentiğin yanındaki çentiklerde de rakam olmaz genelde. Ayrıca bir gösterge üzerinde, toplamda 2 ya da 3 çentik bir rakama sahip olur, diğerlerinde bir rakam olmaz. Fakat şöyle bir durum var ki bir çok göstergede ibrenin ters tarafındaki çentiği okumak, ibrenin ucundaki çentiği okumaktan daha kolaydır. Çünkü, ibrenin tersindeki çentikte rakam olabilir, orada olmazsa komşusu olan çentikte çoğunlukla bir rakam olur. İbrenin tersinde rakam olmaması, hatta ibrenin tersindeki çentiğin komşularında da rakam olmaması çok nadir denk gelen bir durumdur.

OWT3

İbreyi tersten okuma yöntemi

DLR1 sınavı boyunca bana en fazla 5 tane bu şekilde gösterge denk gelmiştir. Dolayısıyla göstergenin tersini okumaya gözlerimizi alıştırabiliriz. Resimde de göstermeye çalıştığım gibi, göstergeyi ibreye dik olarak ikiye ayırırsak, göstergenin ibre tarafındaki yarısı herhangi bir rakama sahip olmaz. Sınavda da bu şekildeydi. Fakat diğer yarısı ve resimdeki gibi sınır çizgisinin üzeri, 2 yada 3 rakama sahiptir. Resimde gösterilen kombinasyon da bu tersten okuma yöntemi için gelebilecek en sık gösterge çeşididir. En zorunu merak ediyorsanız da göstergede 7 sayısının olmadığını hayal edebilirsiniz.

9lu sete bakarken ibrenin tersini okuyarak ‘2,3,7,5’ diyeceğiz fakat aslında bunlar cevaplar değil. Bunlar ibrenin tersindeki rakamlar fakat bizden ibrenin ucundaki rakamı istiyordu. Sonrasında cevapları işaretlerken de şunu bilmeliyiz.

 • 1in tersi 5
 • 2nin tersi 6
 • 3ün tersi 7
 • 4ün tersi 8

‘2,3,5,7’ diye okuduğumuz gösterge setinin cevabını işaretlerken ‘6,7,5,3’ sayılarını seçeceğiz sırayla. Bunu ezberlemek takdir edersiniz ki çokta zor değil. Bu konuda CBTleri çözerken mause ile 4 ileri 4 geri yapabilirsiniz fakat unutmayın ki DLR1 sınavında numpad telefonlarımızdaki gibi oluyor. ‘9’ butonunun olması gerektiği yerde de, ‘Görmedim’ anlamına gelen bir buton oluyor. Tam olarak ne yazdığını hatırlayamıyorum. Bu butona basmak ne kadar doğru tartışılır bir konu. Sonuçta kafadan atarsak doğru olma ihtimali var ama bu butona basarsak doğru puan alma ihtimalimiz yok. Ben sınavda gerçekten görmediğim bir-iki gösterge için bu butona bastım. Sonuçta tekrar hatırlatalım ki bu sınav değerlendirilirken çok farklı esaslara dayanılıyor. O butona basmanın bir artısı olabilir. Belki de 1 yanlış yerine yarım yanlış sayılıyordur gibi düşünebiliriz.

Eğer bu modülde benim gibi en başta bayağı bir zorluk yaşadıysanız benim izlediğim yolu bir deneyebilirsiniz. Çünkü ben bu şekilde üzerine düşerek çok ekstrem skorlara ulaşmıştım. Şunu biliyoruz ki bu modülde başarılı olmak için 3 konuda iyi olmalıyız. Birincisi, 9 göstergenin içerisinde kritik olanları hemen farkedebilmek(çok önemli), ikincisi, bir göstergeyi, ilk bakışta, hızlıca okuyabilmek. Bir diğeri ise, dikkatinin dağılmasını önlemek ve cevapladığın seti hemen unutup bir sonrakine odaklanmak. Aslında bu düm DLR1 sınavı için geçerli. Bir önceki yaptığınız herşeyi hızlıca unutmalısınız yoksa odaklanmanızı azaltacaktır. Konuyu fazla dağıtmayalım tabii. OWT için şöyle bir problem oluşturuyor bu durum, cevapladığınız soru hakkında 1-2 saniye düşünmeye kalkarsanız bir sonraki set için verilen kritik göstergenin ne olduğunu kaçırıyorsunuz. Kritik göstergeyi kaçırırırsak ta o set için işler bayağı zorlaşıyor ve 4 soruluk skordan oluyorsunuz. Diğer 2 konuya dönersekte şunu söyleyebilirim ki, bu modülde skorumuzu arttırmak için geliştirilmesi gereken en önemli ikilimiz bu. CBTyi açıp daha fazla tekrar yaparak geliştirmeye çalışmayacağız ama bu 2 yeteneğimizi. Ayrıca bir egzersiz ile üzerine düşeceğiz. Tek bir göstergeyi daha hızlı okumak için şu egzersizi tavsiye ediyorum. Tek bir göstergeden oluşan resimleri bir klasörde toplayıp hızlı hızlı okuyarak geçiyoruz. Eğer tersten okuma tekniğini kullanıyorsanız benim gibi bu göstergeleri de tersten okuyoruz. Tabii kafamızda bunları çevirmekle uğraşmıyoruz. Tersini okuyup geçsek yeterli. Çünkü düzüne çevirme işlemini işaretleme yaparken yapıyorduk. Bunlar özel olarak skytestte hazırladığım göstergeler. Önce içerisinde 3 rakam olan ve 3ününde ibrenin arkasında yer aldığı göstergelerle başlıyoruz. Kendimizi iyice geliştirdikten sonra 2 rakam içeren göstergeleri tek tek okuyarak geçmeye başlıyoruz (Ayrı bir klasörde). İşi ekstrem boyutlara taşımak istersek de (ki taşımalıyız bence) tek rakam içeren göstergelerle iyice pekiştiriyoruz gösterge okuma kabiliyetimizi. Bu egzersizin bayağı işe yaradığını söyleyebilirim. Diğer 2. konumuza da dönersek 9 göstergenin içerisinde kritik olanları en başta ilk bakışta farketmek işleri bayağı kolaylaştırdığını düşünürsek, bu konuda ki egzersiz tavsiyem de şöyle olacak. Ayrıca bir klasörde 9lu gösterge setlerinden oluşan fotoğraflar mevcut. Bunları kullanarak 9 göstergenin içinde 4 tane olan kritik göstergeyi bulmaya çalışacağız gözlerimizle hızlıca. Bu göstergelerin kaçı gösterdiğini okumaya çalışmayacağız. Sadece 4ünü bulacağız ve sonraki fotoğrafa elle manuel olarak kendimiz geçeceğiz. Tabii uzun uzun uğraşarak hızlandırmaya çalışacağız kendimizi bu konuda. Ekte bahsettiğim tekli göstergeler ve 9lu setlerin fotoğrafları mevcut. İndirerek egzersize başlayabilirsiniz. Farkı göreceksiniz.

OWT Develop klasörüm(indir)

Ayrıca SkyTest uygulamasında OWT CBT’leri bayağı özelleştirilerek, basitliği zorluğu ayarlanabiliyor. Basit olarak ayarlanıp 3sn gösterim süreleriyle başlayarak, devamında zorlaştırarak sınırlarınızı genişletebilirsiniz. Fakat unutmayın ki bu özelleştirme ayarları içerisinde, ‘İbre sayı göstermesin’ seçeneği ve ‘Rakamlar ibrenin arkasında olsun’ seçeneği işaretli olmalı. DLR1 sınavında da bir göstergede toplamda 2 ya da 3 rakam olduğunu hatırlatayım siz bu özelleştirmeleri yaparken. SkyTest uygulamasını bu makalenin başında da belirttiğim linkten ya da buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

SkyTest Aktivasyon: Programı yükleyip açmak istediğinizde, aktivasyon kodu istenilen pencereye geldiğinizde bir kod göreceksiniz. Bu kodu kopyalayıp hemen onun altındaki boş bölüme yapıştırdığınızda, ‘Activate’ butonuna tıkladığınızda aktivasyon başarıyla gerçekleşecektir. Her uygulamayı açarken bunu yapmanız gerekir.

Ayrıca yukarıda paylaştığım gösterge fotoğraflarının olduğu linkte, benim bu modül için kendimi geliştirmeye çalışırken hazırladığım planı bir not defterine kaydetmiştim. Sizlerde adım adım inceleyebilirsiniz.

Toparlamak gerekirse bu modüle kesinlikle SunExpress CBT’den çalışmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Sınav gününe yaklaştıkça THY CBT’nin level2 level3’lerinde çalışmanızı tavsiye ederim. Ayrıca dlrsinavi.com’da gayet güzel bir OWT çalışma kaynağı sayılabilir. Farklı kaynaklardan çalışmak yararınıza olacaktır çünkü gerçek DLR1 sınavında göstergelerin boyutları, rakamların boyutları biraz daha farklı olacak. Sınav esnasında koltuğunuzu biraz geriye alıp bu modüle başlamanızı tavsiye ederim. Zira THY CBT’dekinden biraz daha büyük ve birbirine daha yakın oluyor göstergeler hatırladığım kadarıyla. Ayrıca SkyTest’de bu modülde kendini geliştirmek isteyenler için mutlaka kullanılması gereken bir CBT bence.


Cube Rotation (ROT)

Bir zar hayal edin üzerinde sayıların ve noktaların olmadığı. Yani yüzeyleri boş bir küp aslında. Figürde de göründüğü gibi, bir kalem ile 6 yüzeyinden herhangi birine çarpı işareti koyuyorsunuz ve rastgele çevirmeye başlıyorsunuz. Öne, arkaya, sağa ve sola. Algı modüllerinden biri olan ROT modülü, en başta çizdiğimiz çarpının bu rastgele rotasyonlardan sonra hangi yüzeyde olduğunu bilmemizi istiyor.

ROT1.jpg

THY CBT’nin bir ROT modülü bilgilendirmesi

Bilgisayar, döndürmeye başlamadan önce size çarpının hangi yüzeyde olduğunu (Başlangıç Pozisyonu) söylüyor (BACK, TOP, FRONT, RIGHT, LEFT, BOTTOM) ve ekran kapanıyor. Kulaklığa verilen sesli komutlar ile (FRONT, BACK, LEFT, RIGHT), zihnimizde küpü çevirmeye başlıyoruz. Ardından ‘STOP’ diye bir komut geliyor ve çarpının en son hangi yüzeyde olduğuna cevap vermemiz için ekran açılıyor seçim yapmamız isteniyor. Çok zor bir modül değil çünkü kulaklıktan gelen komutlar aşırı derecede hızlanmıyor. Gayet takip edilebilir hızlarda ilerliyor dönüşler. ayrıca her yeni pozisyon verdiği bir sette en fazla 10 civarında döndürme komutu geliyor. Bir başlayıp 3 dakika 5 dakika küpü döndürmüyor. Sınavda kaç set var hatırlamıyorum fakat şunu hatırlıyorum ki, DLR1’in başlarında komutlar aşırı yavaş geliyor -sıkılacağınız kadar yavaş geliyor- ilerledikçe hızlanıyor. Sonlara doğru 3 ya da 4 tanesi en hızlı versiyonu oluyor bu da THY CBT’nin level3’ünden biraz daha yavaş diyebiliriz. İyice hızlandığında zaten komut sayısı azalıyor. Bir kaç döndürme verip ‘STOP’ diyor. THY CBT ile hazırlanmış biri için gayet zorlanmadan geçilecek bir modül diyebilirim. Sınavda ses seviyesi gayet normal oluyor ayrıca komutların ses tonu ve modülün arayüzü THY CBT ile bire bir aynı diye hatırlıyorum.

Bu modülde kullanıldığını bildiğim 2 farklı teknikten ve benim kullandığım teknikten bahsetmek gerekirse, ilki bir çoğumuzun ilk olarak aklına gelecek olan yöntemdir. Hatta bir çoğumuz önce bu tekniği kullanarak kendimize eziyet eder, beynimizden dumanlar çıkartmaya çalışırız çoğu zaman. 3 boyutlu olarak zihnimizde bir küp hayal etmek ve her komut geldiğinde o tarafa doğru küpü yatırıp çarpının ne yönde kaydığını canlandırmak. Bu gayet olağan gözüken teknik başlarda çok zorlamasa da hız seviyesi ortalamanın üzerine çıktığında sıkıntı oluşturmaya başlıyor. Tabii geliştirilebilir. Eğer bu yöntemi kullanmak isterseniz üzerinde bolca pratikle gayet gelişime açık olduğunu düşünüyorum fakaaat çok çok çok daha basit bir alternatifi varken böyle bir zahmete girmek çok da gerekli değil. Her ne kadar kendinizi bu 3 boyutlu düşünme yöntemiyle rahat hissediyor olsanız da MUHAKKAK VE MUHAKKAK en son bahsedeceğim 2 boyutlu düşünme yöntemini bir kaç kez denemelisiniz. Tahmin edemeyeceğiniz derecede rahatlamış hissedeceksiniz büyük bir ihtimalle kendinizi. Çünkü ben de inatla 2D yönteme geçmeyip bu 3D yönteminde kendimi geliştirebileceğime inanmıştım bir dönem ta ki bir kez olsun deneyene kadar. Bahsettiğim yönteme geçmeden önce çokta tavsiye etmediğim diğer alternatif yöntemden bahsetmek istiyorum. Kullanan arkadaşlarımızı çok duydum. Başarılı da oldular DLR1 sınavında. Verilen komutları ezberliyorlar ve ‘STOP’ duyduktan sonra, bilgisayar çarpı işaretinin en son hangi yüzeyde olduğunun girilmesini istediği esnada, ezberlediği komutları rahat rahat kendini sıkıştırmadan kullanarak kafasında 2D ya da 3D yöntemiyle çeviriyorlar ve sonucu işaretliyorlar. Avantajı şu ki, ne kadar hızlı komut verilirse verilsin sizin yetiştirememe veya paniğe kapılıp kaçırma ihtimaliniz yok hatta çok hızlı gelirse komutlar ezberlemesi daha kolay olur. Fakat böyle bir rahatlık sunarken beraberinde (Bence) bir çok dezavantajı da getiriyor. Bizlerden cevabın girilmesini istedikten bayağı uzun bir süre sonra cevabı girebiliyoruz.

ROT2.jpg

Bir küpün tüm yüzeylerinin 2 boyutlu düzlemde açık hali

Özellikle başlangıç pozisyonu unutulduğunda (ki bu duruma çok müsait bir teknik) tüm set çöp oluyor. Farkında olmadan komutlardan birini yanlış hatırlamak, sonucu doğrudan değiştirebilir. Fakat yinede asla tercih edilemez bir yöntem değil tabii ki sınav esnasında bu şekilde uzun uzun düşünerek cevapları işaretleyen insanlar görmüştüm. Gelelim bahsettiğim kurtarıcı 2D yöntemine.Bilindiği üzere küpü açarsak sağdaki figür gibi bir hal alacaktır. Sonrasında başlangıç pozisyonunu duyduğumuzda gerekli noktaya yerleştirip komutlara göre kaydıracağız. Çok daha işlevsel olacağını düşünerek hazırladığım renkli figürü kullanarak çok kısa sürede bu modülde yüksek yüzdelere çıkacağınıza inanıyorum.

Yönteme alışmak için izlenmesi gereken yol tavsiyem şöyle. Figürün çıktısını alın yahut bir kağıda kendiniz çizin derim. Elinize bir kalem alın ve ROT modülünü başlatın. Başlangıç pozisyonunu bize verdiğinde kalemi o noktaya hemen götürelim. Sonrasında gelen komutlara göre kalemi kaydırarak takip edelim. Örnek vermek gerekirse, ‘Initial Position: TOP’ komutu ile sete başladığımızı düşünebiliriz. Kalem ucunu figürdeki TOP bölümüne yerleştirdik. Şu an üzerinde bulunduğumuz top bölümünün etrafındaki yön okları bize gidebileceğimiz yönleri belirtiyor. Şu an gelebilecek olan 4 hareket yönüne de gidebiliriz. İlk hareket komutumuzun ‘RIGHT’ olduğunu varsayalım. Kalem ucumuzu bir sağ tarafa kaydırıyoruz. Tam burada komutu beklerken şunu biliyoruz ki(İçinde bulunduğumuz kutudaki yön oklarına bakarak), artık sadece sağ ve sol komutlarıyla hareket edebiliriz. Ön ve arka komutları verilirse herhangi bir hareket gerçekleştirmeyeceğiz ve olduğumuz yerde bekleyeceğiz. 2. hareket komutumuzun ‘FRONT’ olduğunu varsayalım. Herhangi bir yere kalem ucumuzu kaydırmadan bir sonraki komutu bekleyeceğiz. Sonraki iki hareket komutumuzun ‘LEFT-LEFT’ olduğunu varsayalım bu durumda çarpının hangi yüzeyde olduğunu anlık olarak temsil eden kalem ucumuzu 2 defa sola kaydırarak, küpün LEFT yüzeyine gelmiş olacağız. Bir sonraki komutumuzun yine ‘LEFT’ olduğunu düşünürsek artık ‘Artı’ şeklindeki kısımdan çıkıp boşluğa geçeceğiz ve bu boşluğun tamamını BOTTOM yüzeyi olarak kabul ediyoruz. Bir sonraki komuta bağlı olarak BACK, FRONT, LEFT, RIGHT yüzeylerinden birine geçiş yapacağız. En çok karışıklık yaşanabilecek olan noktalardan birine geldik şimdi. Şu anda BOTTOM yüzeyindeyiz ve bir sonraki komutumuzun FRONT olduğunu varsayalım. Bu durumda komutun TERSİNE ‘BACK’ yüzeyine kayacağız. Aynı şekilde komut LEFT olsaydı, tam tersine RIGHT yüzeyine kayacaktık. ‘STOP’ komutu geldiğinde en son kalemin ucu hangi yüzeyde kaldıysa o yüzeyi işaretliyoruz cevap verirken. Üzerinde biraz düşünüldüğünde kolaylıkla mantığı çözülebilecek bir yöntem. Zamanla kafanızda oturmaya başladıkça ve hızlandıkça artık kalemi kullanmayarak sadece gözlerinizle takip etmeyi deneyin ve bu şekilde kendinizi geliştirmeye devam edin derim. Gözlerinizde iyice duruma alıştıktan sonra artık kağıdı ortadan kaldırma zamanı geldi demektir. Zihninize iyice yerleşmiş olan bu figür gözünüzün önünde olmasada rahatça kafanıza canlanacaktır modül esnasında eminim ki. Bu arada ayrıca belirtmek isterim ki ‘FRONT’ ve ‘BACK’ yüzeylerindeyken de ‘RIGHT’ ve ‘LEFT’ komutlarının geçerliliği yoktur. Fakat ‘TOP’ ve ‘BOTTOM’ yüzeylerindeyken komut ne olursa olsun muhakkak çarpının olduğu yüzeyde bir değişiklik gerçekleşir. Umarım işe yarar derecede ifade edebilmişimdir anlatmak istediğim tekniği.

ROT3

2D yöntemi için küpün açık hali

Sınav esnasında bu modülde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri şu. Bir seti bitirdiğinizde ve cevabı işaretlediğiniz de “Ohh! Bu seti de sağ salim atlattık” diye anlık bir rahatlama evresine geçip dikkatinizi dağıtmamalısınız çünkü cevabı işaretledikten hemen sonra bir sonraki set hızlıca başlıyor ve başlangıç pozisyonu veriliyor. Fokuslanmada anlık bir düşüş başlangıç pozisyonunu dikkate almamanıza sebep olabilir ve bu da tüm setin çöp olacağı anlamına gelir. Hazırlanırken bir kaç başıma geldiği için paylaşmak istedim. Diğer bir tavsiyem ise şu, elinizi kolunuzu kullanarak bu modüle hazırlanmamalısınız. DLR1 sınav salonunda çok sayıda güvenlik kamerası mevcut ve bu modül başlamadan önce görevli sizi uyarıyor elleriniz masada sabit olmalı diye. Gerçekten buna çok ihtiyacınız varsa da en azından santimetrik hareketlerle yetinmeye çalışın derim. Ayrıca komutları dinlerken gözlerinizi kapatmak odaklanmanıza yardımcı olabilir. Süreyle alakalı alenen bir kısıtlama yok fakat unutmuyoruz ki tüm modüllerde ne kadar hızlı o kadar iyi.

Toparlamak gerekirse, DLR1 sınavındaki ROT modülü, THY CBT’si ile bire bir aynı diyebiliriz. Hız olarak çok ekstrem hızlara asla çıkmıyor. son 3-4 set THY CBT’nin level 3 hızına yakın diyebiliriz belki. Bence en etkili yöntem kağıt üzerinde 2 boyutlu düşünerek komutları takip etmektir. Algı modülü olan ROT, VLR modülünün eşleniğidir.


SPATIAL ORENTATION (VLR)

Namı değer yılan oyunu 🙂 2 boyutlu düzlem üzerinde ilerleyen bir yılan gibi

VLR1.jpg

VLR modülünden rastgele bir görüntü. (içeriden dışarıya doğru giderken 3 sola dönüş)

düşünebiliriz. Bu yılan sırasıyla 8 dönüş gerçekleştirir ve bizim sağ-sol algımızın her açıdan test edildiği bir sınavdır. Set başlamadan önce hangi dönüşleri saymamız gerektiği bize bildirilir (Left veya Right) modül başlar ve bizden istenen dönüş her gerçekleştiğinde +1 ekleriz ve toplamda 8 dönüşün sonunda bizden cevabı ister. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri şu ki, bizden cevabı istediğinde çok fazla bekleyemeyiz 2-3 saniye sonra hala cevap verilmediyse cevap ekranı kapanır ve bir sonraki sete geçilir. Çok komplike olmayan bu modül hakkında fazla söylenecek bir şey yok. Bazen çok keskin dönüşler olurken bazen çok yumuşak dönüşlerde oluyor sınavda. Baş aşağı inerken yumuşak bir dönüşün sağa mı yoksa sola mı olduğunu anlamak güçleşebiliyor. Sınavda modül çok yavaş başlar. Hatta o kadar yavaş başlar ki unutabilirsiniz kaçta kaldığınızı 🙂 sonrasında hızlanmaya başlar fakat THY CBT level3teki kadar asla hızlanmaz. Hatta ben sınavdayken bu modül bittiğinde “Ee ne oldu? Hızlanmadan bitti!” demiştim kendi kendime. SkyTest dışında Sunex ve THY CBT’den yada dlrsinavi.com’dan çalışılmaya müsait bir modül.

Bu arada hayati bir noktada uyarı yapmak isterim, bize setin başında saymamızı istediği yönü verdikten sonra setin ortasındayken “Sağ’ları mı sayıyorduk Sol’ları mı?” gibi bir unutkanlık durumuna düşmemek için şunu yapabilirsiniz. Her iki elinizde masanın üstünde dururken (Sınav kuralları gereği zaten zorunlu) sol dönüşleri saymanızı söylediyse hemen sol yumruğunuzu sıkabilir ve set boyunca aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çokta bir esprisi olmayan bir çok kişinin kısa bir alıştırma sürecinden sonra yüksek yüzdelere çıkabileceğini düşündüğüm VLR modülü, ROT modülünün eşleniğidir.


Running Memory Span (RMS)

Benim çok eğlendiğim modüllerden birine geldik. Ayrıca bolca alıştırma yaparak sürekli geliştirilmeye müsait modüllerden biridir. Ses hafızamızın ölçüldüğü bu modülde,kulaklığımıza bir bayan sesi ardı ardına numaralar söylüyor. Bazen 4-5 numara söylüyor bazen 20 numara söylüyor ve bizden söylenen rakamları hatırlamamız isteniyor fakat bizden tüm rakamları hatırlamamız değil, söylenen rakamları sondan başa doğru hatırladığımız yere kadar yazmamız isteniyor. Örnek vermek gerekirse, kulaklıktan ‘5-8-4-2-5-6-8-1-5-7’ komutlarını aldığımızı varsayalım. Numpad ve cevap ekranı belirdiğinde komutların sonuna geldiğimizi anlıyoruz haliyle. Ve cevap olarak girmemiz gereken en sondan başlayarak başa doğru ‘7-5-1-8-6-….’ olacaktır. Bu cevap yerine ‘7-5-1-8-4-5-2’ girdiğimizi varsayalım. Bu durumda ilk yaptığımız hatalı girişten sonrasına dikkat edilmeksizin, oraya kadar yapılan doğru girişlerin sayısı skor olarak hanemize yazılacaktır. Yani bizim bu girişten alacağımız skor ‘4’ olacaktır. İlk hatamıza kadar 4 sayıyı doğru bildik. Tabi DLR1 sınavı esnasında bizim bu skorumuzdan haberimiz olmayacak takdir edersiniz ki.

Kulaklığa gelen ses komutları belli bir tını ve ahenk içerisinde geldiği için ben bu

RMS1

Sunex CBT’nin RMS modülünde bitmiş bir set(task) (Skor: 6)

modülün biraz da müzik kulağıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Bir melodi dinliyormuşcasına komutları dinlediğimde sayılara çok fazla odaklanmadığımda daha başarılı olduğumu hissettim. Tabii bu kişiden kişiye MUHAKKAK değişiyordur. Bu sebeple bazı arkadaşlarımız 3erli 3erli gruplar halinde dinleyip akıllarında tutmaya çalışırken ben ve bazı diğer arkadaşlarımız 4erli 4erli gruplar halinde dinleyip hafızada tutmaya çalışıyoruz. Müzikle uğraşan arkadaşlar beni çok daha iyi anlarlar, işin içine 4 girdiğinde daha rahat ilerliyor olmamın sebebini, bu modülün içinde melodik bir şeylerin olduğuna inanmamla bağdaştırıyorum.Belki de müzik geçmişim olduğunu için diğer arkadaşlara nazaran 4erli 4erli dinlediğimde daha başarılı oluyorum. Ayrıca 2şerli gruplar halinde dinleyerek de başarılı olan arkadaşlarımız vardı. Peki başarı dediğimiz nedir? Yine kesin bir istatistik bilmememizle birlikte, neredeyse emin olduğumuz bir durum şu ki bu modüle hazırlanırken hedefimiz ortalama 4,5 skor olmalı. Ortalama 5in üzerine çıkarsa zaten bence korkulacak hiç bir şey yok demektir. 5in altındaki ortalamalarda bu modülün eşleniği olan MEK modülündeki performansınızla da orantılı olarak olumlu sonuca ulaşabilmesi çok güç değil. DLR1 sınavında 20-25 set yapılıyordu. Tam sayısını hatırlayamıyorum. Alıştırma yaparken bu ortalamayı kendiniz hesaplamanız gerekiyor. CBT bir sonuç göstermiyor maalesef. Excel ve excelin ortalama hesaplama fonksiyonu bu noktada gayet yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca sınavda 25 setin tamamı sabit hızda ve SunEx CBT’nin biraz daha hızlısı diyebiliriz.

Bir diğer tavsiyem ise şu ki net olarak hatırladığınız cevapları girdikten sonra 1-2 tane de aklınıza ilk gelen rakamı yazmakta BENCE fayda var. Bu aksine kötü bir tavsiye de olabilir tamamen şahsi fikrimdir fakat beyin ister istemez bazen biz farkında olmadan o rakamları hafızaya alıyor dolayısıyla sonradan öylesine yazdığım o iki rakam bir çok kez doğru çıktı. Yanlış çıkarsa da çok büyük bir olumsuz etki yaptığını sanmıyorum.

Dikkat edilmesi gereken durumlardan biri, sınavda sadece 2 defa silme hakkınızın olması. Yani bir set(task) için 2 kez yanlış giriş yapma hakkınız var sadece sonrasında rakamları silemiyorsunuz. Diğer bir nokta ise, İngilizce’de ‘Nine’ ve ‘One’ telaffuzlarının benzerliğidir. Bu da karışıklık yaratabiliyor dikkat etmek gerek. Hatta bazı zamanlarda ‘Five’ telaffuzu da bunlara eklenebiliyor.

Çok ekstrem skorlar yapmaya çalışayım derken en son söylenen rakamı unutmak her şeyi mahvedebilir, dikkat! Bu durumda 20 rakamı da doğru girsek kulağımıza en son söylenen rakamı yanlış yazdığımızda skorumuz SIFIR oluyor. 25 taskın içerisinde bir tane ‘1’ yada ‘2’ skoru ortalamayı bir hayli düşürüyor maalesef.

Daha öncede söylediğim gibi gayet eğlenceli olduğunu düşündüğüm, metrobüste, işte, banka sırasında beklerken çerez niyetine bir run atabileceğimiz bu RMS modülü, Visual Memory(MEK) modülünün eşleniğidir.


Visual Memory (MEK)

MEK1İsminden de anlaşılacağı üzere görsel hafızayı test eden bir modüldür. Bizlere garip garip şekiller verip her birinin karşılığına 2 basamaklı bir sayı koyar ve bir süre ezberlememiz için ekranda tutar. Sonrasında şekilleri gösterip karşılığı olan sayıyı bizden girmemizi ister.

Bu modül DLR1de 2 setten oluşmaktadır ve her sette 20 şekil/sayı bulunmaktadır. İlk sette kullanılmış olan hiç bir şekil ve sayı ikinci sette kullanılmaz. İlk setin sonunda tüm şekilleri ve sayıları unutmakta fayda vardır.

Hangi CBT’den çalışmak gerekir diye sorarsanız hiç bir CBT tam olarak DLR1 sınavına hazırlamıyor
maalesef. Şekiller aynı oluyor yahut 20şerden iki set olmuyor falan derken AirPortHaber’in forum sitesinden bizlere yardımcı olan ‘farfan’ nickli arkadaşımız bu noktada imdadımıza yetişiyor. DLR1 sınavı ile birebir aynı olan bir MEK CBT’si yazmış kendi elleriyle bu arkadaşımız. Kendisine teşekkürlerimizi tekrar tekrar sunuyoruz. Bende tabii ki hemen sizlerle paylaşacağım. Aşağıdaki linkten indirebilir ve gönül rahatlığıyla DLR1 MEK modülünü simüle edebilirsiniz.

MEK2Peki bu modüle nasıl hazırlanmalıyız? Hemen en mantıklı trickleri paylaşayım sizinle. Hafızamızda daha kolay yer edebilmesi için en mantıklı çözüm sayılara ve şekillere kendimizce bir anlam yüklemektir arkadaşlar. Sonrasında modülü çözerken, bu anlamlara göre kafamıza hikayeler uydurarak hafızamızda yer etmesini sağlayabiliriz. Önce sayılara anlam yüklemekle başlayalım. ’10’ ile başlayıp ’99’ sayısına kadar bir anlam yüklememiz gerekiyor. 81e kadar plakaları verip sonrasında doğum tarihlerini kullanan arkadaşlarımız var. Ben de bir zamanlar denedim bunu fakat plakaları ezberlemek zor geldi biraz. Sınav esnasında plakayı hatırlayıp hikaye uydurmak fazla vakit alıyor ve yetişemiyordum. Sonrasında şöyle yaptım. Çok iyi bildiğim plakaları yerleştirdim ve diğer boş kalan her sayıya ayrı bir anlam yüklemeye çalıştım. Bir kağıda her sayının anlamını belirleyip yazın ve sonrasında bunları ezberlemeye koyulun. Bu noktada ‘Quizlet’ uygulamasını kesinlikle tavsiye ediyorum ben çok yararını gördüm. AppStore ve GooglePlay’de bulup telefonunuza indirebilirsiniz. Ücretsizdir. Aslında İngilizce kelime ezberlemek üzerine tasarlanmış hepimizin bildiği yöntemi kullanan bir uygulama. Bir kartın ön yüzünde Türkçe arka yüzünde İngilizce karşılığı yazar ve yabancı dil kelime bilgimizi geliştirmek için hepimizin hayatımızın bir evresinde muhakkak denediği bir yöntemdir. Aynı yöntemi bizim sayılarım ve anlamları için de kullanabiliriz bu Quizlet uygulaması ile. Tv izlerken, birini beklerken yine çerez niyetine gidebilir. Aslında bu modüle hazırlanırken en önemli nokta sadece budur. Sayılara verdiğiniz anlamları ne kadar hızlı hatırlarsanız modül o kadar rahat geçiyor diyebilirim. Sonrasında şekillere anlam vermek gerek. Yani çok basit anlamlar aslında. Yeşil kareye, futbol sahası demek gibi. Bu teknikle şekillere ve sayılara verilen anlam hatırlanıp hemen düzmece bir hikaye uydurularak hafızaya yerleştirilebilir ilişki. Örneğin 23 sayısına ‘Çocuk Bayramı’ anlamı yüklemiş olalım. Yeşil Kare ve 23 ikilisini gördüğümüzde, ‘Futbol stadında 23 nisan kutlamaları yapıldı’ diye bir hikaye uydurabiliriz ve Yeşil Kareyi gördüğümüz yerde aklımıza çocuk bayramı kutlamaları ve dolayısıyla ’23 Nisan’ gelecektir. Bu teknik içerisinde en zorlanılan kısım bazı sayılara ve şekillere anlam bulmak oluyor gerçekten. Bu sebeple aşağıdaki klasörde kendi anlam listemi sizlerle paylaşacağım. Bazıları bana özel anlamlar olurken bazıları sizleri işine yarayabilecek genel bilgi içeren anlamlar olabilir dilerseniz inceleyebilirsiniz. Ayrıca MEK modülünde karşınıza çıkabilecek tüm şekillere de kolayca ulaşmış olursunuz.

Visual Memory (MEK) CBT (Özel) (farfan versiyon)

Tüm MEK şekilleri, sayıları ve anlamlandırma örnekleri.

Sınavda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, bizlerden şekilin karşılığındaki sayıyı girmemizi istediğinde vaktimizin kısıtlı olduğunu unutmamaktır. Giriş yapmazsak, bir sonraki şekili sormak üzere geçecektir. Ne kadar bekliyor giriş yapmamızı diye sorarsanız net bir şey söyleyemem fakat farfan’ın CBT’sinden biraz daha fazla bekliyor diye hatırlıyorum. Bu modül RMS modülünün eşleniğidir.


MONITORING AND INSTRUMENT COORDINATION (MIC)

İşte malum korkulu modülümüz diye başlayıp gözünüzü korkutmak istemem ama DLR1 sınavındaki en kapsamlı ve en çok ‘Pilot Testi’nde olduğunuzu hissettiğiniz modüldür kendileri. Sanırsam Psikomotor Testi diye adlandırılan test işte bizim MIC modülü. Bir Joystick veriyorlar ve Joystick’in tüm tuşları fonksiyonsuz oluyor. İleri-geri ve sağ-sol axislerini kullanabilmemiz için veriliyor sadece. Amaç bizim tüm algı, konsantrasyon, dikkat, multi-tasking kabiliyetlerimizi ölçerek kompleks bir analizde bulunmak. Ekranda uçağın 3 temel göstergesi var (Hız, İrtifa ve Yön). Uçaklarda hızın knot, irtifanın feet, yönün ise derece birimleriyle ifade edildiğini de yan bilgi olarak vereyim.

MIC1

SkyTest MIC modülü arayüzü

Uzun bir modül ve CBTlerde yer almadığında detaylıca bahsedeceğim DLR1deki versiyonunu. Önce sınavın en son taskını yani en zorlayıcı olan bölümünü söylemek istiyorum. Uçağı kontrol ettiğimizi hayal edelim. 300 dereceye başı sabitlememizi istiyor ve sabit bir ivme ile irtifada değişiklik yapmamızı istiyor. Daha farklı bir ifadeyle uçağı bir yönde sabitlememizi ve düzgün bir şekilde alçalmamızı veya yükselmemizi istiyor fakat bu arada işleri zorlaştıran şey ‘Türbülans’. Türbülans bildiğimiz üzere uçağı sarsıyor ve kontrolü zorlaştırıyor. Dolayısıyla uçağın burnuyla sürekli oynamak gerekiyor (Joystick Y Axis’i hareket ettirmek gerekiyor) Bu da uçağın hızında değişime sebep oluyor. Uçağın burnunu yukarı kaldırdığımızda (Joystick’i kendimize çektiğimizde) hızı yavaşlar ve ters harekette de hızı artar. Modül bizden uçağın hızını her zaman sabit tutmamızı istiyor ve burun hareketi yaptığımızda bu hızda bir düzenlemeye girmek gerekebiliyor. Hızdaki düzenlemeyi Thrust arttırıp azaltmak olarak düşünmelisiniz bu mental olarak işleri kolaylaştırabilir. Bunları yapmaya çalışırken bir de kulaklıktan ses komutları geliyor sürekli olarak. RMS modülündeki gibi peş peşe rakamlar söyleniyor. Amacımız bir yandan bu sayıları dinleyip, söylenen sayıların tek mi çift mi olduğunu analiz etmek. Eğer ki, peş peşe 3 defa çift sayı söylenirse yeşil butona basmalıyız, 3 defa tek sayı söylenirse kırmızı butona basmalıyız. Gözümüzde tabii çok büyüyor böyle bir modül haliyle fakat -eğer yanlış hatırlamıyorsam- 12 tasktan oluşuyor MIC modülü ve son bir kaç task bu kadar komplike ve multi-tasking becerisi gerektirecek bir halde. Demem o ki ilk tasklar daha sade ve unutulmaması gereken bir şey var ki pilot aday adaylarının girdiği bir modül bu ve harikalar yaratılması beklenmiyor bizlerden. İlk tasklarda sizden sadece irtifayı sabit tutmanızı yahut heading i sabit tutmanızı istiyor veya sadece birinde sabit hızda değişiklik yapmanız isteniyor. Audio task sonlara doğru ortaya çıkıyor.Yavaş yavaş zorlaşarak aynı anda heading ve irtifayı kontrol etmenizi istiyor sonra işin içine hız da giriyor derken en sonlara doğru bahsettiğim gibi en komplike hali geliyor. Kesinlikle bilmemiz gereken rahatlatıcı bir bilgiyi de vereyim, DLR1de bu sınava 1 saat falan ayırılıyor ve uzun uzun alıştırmalar yapmanıza olanak sağlanıyor. Hatta önce tüm MIC modülü bir kez örnek olarak yapılıyor ve değerlendirmeye alınmıyor (Alınmadığı söyleniyor 🙂 ). Sonrasında asıl sınavın başladığı bildirilip sınava başlanıyor. Alıştırmaların başlarında performansınız yeterli görülmezse devam ettirmiyor ve sizin performansınız yeterince iyi olana kadar alıştırmaya devam ediyor bilgisayar. (Yahut bir kaç kezle sınırlanmış olabilir ama biz bir kaç kişinin o kıvama gelmesini beklediğimizi hatırlıyorum).

MIC2

DLR1 sınavında kullanılan joystick modeli. Logitech Extreme 3D

Bu kadar uzun bir ‘Practice’ bölümü yapılmasının sebeplerinden biri de takdir edersiniz ki CBT’lerde bu MIC modülünün örneğinin sunulmaması. DLR firması tarafından gelen bilgilendirme PDF’lerinde bir kaç sayfa MIC modülü anlatılıyor sadece yazılı olarak. Onun dışında bizlere gönderilen bir CBT yok. Fakat bu noktada bizler DLR1 MIC sınavına çok benzer bir CBT’ye sahip olan 3. parti uygulama SkyTest ile bu modüle kendimizi hazırlayabiliyoruz. Evde çalışabilmek için bir JoyStick’e ihtiyacımız var. Ben simulasyonda uçarken de kullandığım Joystick’imi kullanarak hazırlanmıştım. Tavsiye de ederim MIC hazırlığı için bu modeli, ‘Logitech Extreme 3D’. Sıfır fiyatı 150 TL gibi birşeydi sanırım ve bir çok elektronik mağazada mevcut. Daha basit birşey isterseniz de kesinlikle alabilirsiniz fonksiyonlarının hiç bir önemi yok. Axislerinin çalışması yeterlidir üzerinde tuş olmasa dahi olur fakat DLR1 sınav sınıfında kullanılan JoyStick modeli benim bahsettiğim modeldir dikkatinize. Elinize oturması alışması falan sizin için önemliyse (ki bence değil) aynı model joystick ile çalışmanız yararınıza olabilir. Ayrıca AirPortHaber Forum sitesinde sınavdan sonra joystick’ini satmak isteyen arkadaşlarımızın kullandığı bir devir köşesi mevcut dilerseniz daha uygun fiyatlara elde etmek için buraya tıklayarak sayfayı inceleyebilirsiniz.

Gelelim kritik soruya, sınavda zaten yeterince alıştırma varsa evde hazırlanmak için bu kadar şeye gerek var mı? Evet bence var! Joystick alıp evde hazırlanmadan da bu modülü geçen arkadaşlarımız var. Sizinde geçme ihtimaliniz tabii ki var. Ama hem sınav stresinizi azaltmak hemde durumunuzu analiz etmek için bence muhakkak bir joystick temin edip bir kaç kez denenmesi gerekiyor. Ben 2012-2013 yılından beri simulasyonda vakit harcayan biri olarak sınavda zorlandığımı hissetmiştim. Belki turbulance yüksekti bilmiyorum ama iyi ki evde alıştırma yapmışım demiştim. Riske atmamızın bir anlamı yok diye düşünüyorum maddi olanağımız varsa.

MIC3

SkyTest MIC modülü ayarları

Nasıl hazırlanacağız? sorusunu daha detaylı inceleyecek olursak eğer, öncelikle SkyTest uygulamasını bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha öncede paylaşmıştım ama yine yönlendirme yapayım buraya tıklayarak uygulamanın v2 versiyonunu indirebilirsiniz. Uygulama bizden aktivasyon kodu isteyecek her açılırken. Üstteki kodu kopyalayıp aşağıya yapıştırıyoruz ve crackli olduğu için bunu kabul ediyor. Sonrasında MIC(Monitoring and Instrument Coordination) modülünü seçip başlattığımızda bize nasıl bir alıştırma istediğimizi soruyor. Sınavda her task 2 dakika sürüyordu ama şuan ilk alıştırmalarda unlimited time yaparak joystick’e alışmanızı tavsiye ederim.. Sonrasında en kolay testi bir kaç kez yapıp kendinizi iyi hissedeceğiniz hale gelmenizi tavsiye ederim. ‘Keep heading and altitude’ seçerek sadece heading veya sadece altitude seçerek joysticke alışabilirsiniz. Sonra daha öncede bahsettiğimiz gibi yavaş yavaş alttakileri seçmeye başlayarak işi zorlaştırabilirsiniz. ‘Levels’ bölümündeki seçimler aşağıya indikçe modül zorlaşmaktadır. Onun dışında Turbulance ve Inertia seçimleri önem arz ederken, Acoustic Task’ı açarak ses komutlarını analiz etmeye alıştırabilirsiniz kendinizi. DLR1 sınavını simüle etmek içinse “Levels” bölümünde ‘Do all levels in one stretch’ kutucuğunu işaretleyebilirsiniz. Bu durumda 12 task halinde kolaydan zora doğru tıpkı DLR1 sınavındaki gibi sırayla ilerleyen bir test başlayacaktır. Ayrıca SkyTest’te bu modüle çalışırken klavye kısayolları da şu şekilde, ‘Q’ ve ‘A’ tuşları hızı azaltıp arttırmamıza yarıyor. ‘Alt’ tuşu kırmızı buton, ‘Space’ tuşu ise yeşil butonun kısayolu. Türbülans değeri arttıkça sizin ibrenizdeki değişim düzensizleşiyor ve kontrol daha fazla zorlaşıyor. Türbülanssız bir alıştırma hayal edersek, irtifayı bir kez sabitleyip joystick i bıraktığınızda bir daha irtifa hiç değişmeyecektir. Yahut sabit hızda irtifayı alçaltmamız istendiyse bu hızı bir kez yakaladığımızda aynı şekilde uçak alçalmaya devam edecektir joystick’i bıraktığımızda. Ama işin içine türbülans girdiğinde alçalmaya devam eden uçak bir anda alçalmayı durdurup hatta yükselmeye başlayabiliyor yahut ivmesinde değişiklikler olabiliyor. Joystick’e alışıp kontrol konusunda kendimizi geliştirdiğimizde Turbulance seçimini ekstremlere taşıyabiliriz. Sınavda türbülansın ne geleceği hiç belli olmuyor. Girmeden önce 6-7’yi geçmediğini bir çok kişiden duymuştum fakat benim sınavımın bir bölümünde ciddi türbülans vardı. Inertia ise joystick’in hassaslığını ifade ediyor. Uçağın burnunu kaldırmak için joystick’i kendimize doğru çektiğimizde, uçağın tepki vermesi biraz gecikiyorsa yani biraz daha uyuşuk hareket ediyorsa Inertia yüksek oluyor gibi düşünebiliriz. Inertia sıfır ise uyuşukluk seviyesi sıfır diye düşünebiliriz ve gayet eş zamanlı tepkiler alabiliriz. Sınavda ise bu değer 5-6 gibiydi sanki. Çok ekstrem bir durum yoktu inertia bakımından. Hız için aynı şeyi söyleyemem ama orada durumlar farklıydı bahsedelim hemen.

Sınavın arayüzü SkyTest’ten daha farklı. Bir yabancılık çekiyorsunuz fakat alıştırmalar esnasında alışıyorsunuz muhtemelen kolayca. Hızı ve Acoustic Task’ı dokunmatik ekrandan ayarlıyoruz. Benim en garipsediğim nokta ise hız ayarıydı. SkyTest’ten daha farklı bir inertiaya sahip ve bastığınızda çok geç tepki alıyorsunuz bazen fazla kaçıyor bazen yetersiz oluyor falan. Tam olarak ifade edemesemde bir şeyler ters gitmişti sınav esnasında bu konuda ve oraya çok fazla odaklanırsak ses komutlarını kaçırabilir yada türbülansı takip edemeyebiliriz. Bu yüzden tam olarak orada neyin ters gittiğini analiz etmekten de kaçındım biraz 🙂 Evde de zaten hız ayarı konusunda kendime çok güvenmiyordum fakat sınavda işler biraz daha zorlaştı. Sonlara doğru beni terletmişti.

Bu modülün nasıl değerlendirildiğinden de bahsedelim biraz. SkyTest’te bu modülü denerseniz modülün sonunda göreceksiniz ki bir grafik ortaya çıkıyor bizim istenen değerlerden sapmalarımızı gösteren ve ayrıca bir başarı yüzdesi veriliyor. Bu yüzdeler tamamen SkyTest’in analiz algoritmasının sonucunda elde edilen yüzdeler. İstenilen değerden ne kadar sapıldığını ifade eden yüzdeler fakat DLR firması çok büyük bir olasılıkla sadece bu sapmalara bakmıyor, adayın reflekslerine, türbülansın uç noktalara ulaştığındaki anlık tepkiler, multi-tasking becerisi, bir yerde hata yaparken diğer bölümlerdeki fokuslanması, adayın yaşı, diğer adayların başarısı vs gibi çok daha farklı açılardan yaklaşıyor. Açıkçası modülün sonlarında ben AirSpeed ile uğraşırken çok sert bir türbülansı bir kaç saniye farkedemeyip irtifada istenen değerin çok gerisinde kalmıştım. Fakat hemen ardından istenilen yüksekliğe çıkıp daha fazla yalpalamadan istenilen değere oturtumuştum bu arada da bir akustik task kaçırdığımı farketmiştim sonrasında tekrar türbülans vurdu anlık yine büyük sapmalar yaşadım vs derken bayağı zorlandığım bölümler olmuştu ve ben yüksek türbülanslarda hiç bir adayın sıfır hata ile bu modülü bitirebileceğine inanmıyorum zaten. Demem o ki benim o son tasktaki performansım SkyTestte belki %60 gibi bir değerlerde olarak sonuçlanırdı ama sınavım olumlu sonuçlandı. Diğer yandan “MIC çok güzeldi oyun gibi çıtıpıtı eğlenerek yaptım” diyen bayan bir arkadaşımızın MIC’den olumsuz aldığını da biliyorum. Yani aslında tam olarak nasıl değerlendirildiğini bilmiyoruz ama SkyTest’in test sonu verdiği rapordaki değerlerin herşey olmadığını biliyoruz ve dolayısıyla belli bir yüzdeyi sınır olarak kabul etmek zorlaşıyor. Bence diğer bir konu ise Acoustic Task hayati önem taşıyor. Çünkü bu gayet kesin bir sonuçtur. ‘8/10’ gibi kesin bir değerle ifade edilmek zorunda. Bence irtifadaki anlık bir hatayı toparlamaktansa akustiği kaçırmamak çok daha önemlidir. Benim sınavda yaklaşık 10-12 taneden 3 tane kaçırdığımı farketmiştim. Farketmediğim yoktur diye düşünüyorum çünkü hiç dinlemesem dahi son 4-5 rakam benim kafamda her zaman yankılanıyor. Çok fazla RMS tekrar ettiğimden de olabilir 🙂

Ben aslında MIC modülünde bayağı zorlandığımdan dolayı çok fazla tavsiye vermek istemiyorum ama temel olarak söylemem gerekirse, hızla çok fazla oynamamalıyız, 200 knots istiyorsa bunun toleransı olduğunu unutmamalıyız. Örneğin 180-220 knots ın da kabul edilebileceğini biliyoruz. Hız ayarı konusundaki bir diğer tavsiyem ise şudur. Joystick’i kendimize çekip burnu kaldırırken daha hızda değişim görmeden hemen bir iki tık hızı arttırabilir yada tam tersi durumda azaltabiliriz. Bu özellikle SkyTest’te bayağı kolaylık sağlıyor. Sınavda da muhakkak işe yarıyor. Bir diğer önemli nokta ise simülasyonda uçanların beni daha iyi anlayacağını düşünüyorum ki, bir değerin uzağında kaldığımızda (heading yada altitude) hemen hızlıca oraya yaklaştıktan sonra kontrayı zamanında ve doğru vermektir. Yoksa o değerin diğer tarafına geçip sonrasında tekrar terse yönelip istenilen değerin tekrar geçip toparlayamayıp tekrar tekrar bu hatayı yapmak, istenilen değerin etrafında uzun uzun slalom yapmak olumsuz değerlendirilebilir.

MIC modülü için söyleyebileceklerim bu kadar. Çok gerek görmüyorum ama dilerseniz örnek bir MIC videosu çekebilirim ileride belki.

Yetenek modüllerinin sonuna geldik. Sırada 3 bilgi modülümüz Fizik, Matematik ve İngilizce var.


Physics (TVT)

THY bundan bir kaç sene evvel 2014 yıllarına kadar sadece mühendislerin ‘Yetiştirilmek Üzere’ ilanına başvurmalarına izin veriyordu. Fakat şu anda tüm lisans mezunlarını kabul ediyor ama yine de bir miktar mühendislik bilgisi istiyor. DLR1 sınavının amaçlarından biri olan şey de eğitimi başarıyla bitirebilecek insanları seçmektir ve istatistikler bunu gayet iyi bir şekilde yaptığını gösteriyor. THY Akademide başarısızlık oranı %1 olarak gözüküyor. Gel gelelim işin ön planı ne kadar mühendislik bilgisinin ölçümü gibi gözükse de aslında bir o kadar mühendislik fiziğinden uzak şeyler olduğunufarkediyoruz işin içine girdiğimizde. Demem o ki, ortalama bir mühendis bu fizik testine girdiğinde %50-60 skorlar elde ediyor. DLR1 Fizik modülünde farklı bir durum var. Bir mühendise yöneltilen fizik sorusunda belirsizlik olmaması gerekir. Yüzey sürtünmesi, hava sürtünmesi, özkütle değerleri yahut bunun gibi ayrıntılı değerlerin bilinmesi veya soru tarafından verilmesi gerekmektedir. Fakat DLR1 Fizik sorularında kesinlikle olay bu değil ve bir mühendis gibi işleri ayrıntısıyla hesaplamaya çalışmak çoğu zaman sonuca ulaşmayı zorlaştırıyor. Bizlerden genel kültür seviyesinde Fizik bilgisi isteniyor. Termodinamiğin esaslarını ele alarak enerji sorusunu çözmemiz istenmiyor. Mühendiste olsanız farklı bir eğitim de almış olsanız ilk olarak çözülmesi gereken şey bu Almanların DLR1 Fizik sorularında tam olarak bizden ne istediğini çözmektir kanımca. Soruların tarzını çözdüğümüzde nasıl yaklaşacağımızı da artık kestirebiliriz.

TVT1.png

Örnek DLR1 Fizik Sorusu (Vimana)

Diğer yandan belirtmeliyim ki Fizik modülünde kağıt kalem kullanmak yasak. Bu da Çok fazla işlem, sayı kullanılmaması gerekiyor demektir yani sorunun içinde ayrıntılarla kaybolmamamız gerektiğinin bir diğer göstergesidir. DLR’ın bir Fizik sorusu havuzu mevcut ve bu havuzdan bizlere 30 soru sorulup 40 dakika süre veriliyor. Kimi zaman Almanca-İngilizce çeviriden ötürü zorluklarla karşılaşılabiliyor deniyor ama bu aslında çokta doğru bir bilgi olduğunu düşünmüyorum.

Nasıl hazırlanmalıyız Fiziğe? Eğer mühendislik mezunuysak yahut matematik-fen tabanlı bir bölümde eğitim aldıysak işler biraz daha kolay. Newton kanunlarını, Hız-ivme formüllerini, eğik atışları biliyoruz demektir en azından. Çözemeyeceğimiz daha doğrusu tam olarak anlayamayacağımız bir çok soru olacaktır ilk başlarda paniğe kapılmanın anlamı yok. Çünkü DLR1 Fizik modülünün soruları belli bir kalıba sahip ve bu kalıbın çok dışına çıkılmıyor. Yeterince örnek soru çözüldüğünde (ki birazdan kaynak paylaşacağım) gelecek tüm sorular bunlara benzer oluyor emin olabilirsiniz. Dolayısıyla mühendislik mezunlarının direkt olarak örnek soruları çözmeye başlamasını tavsiye ederim. Örneğin bir “suda yüzen cisim” sorusunu çözerken işin içinden çıkamadığımızı fark ettik. Hemen internetten/vikipediden bu konuyla alakalı ne varsa öğrenelim. Sonrasında bu ve benzeri çoğu soruyu rahatlıkla çözeceğimizden eminim ve DLR bu konuyu evirip çevirip aynı soruları karşımıza çıkaracak. Demem o ki, birazdan bahsedeceğim kaynaklardaki tüm soruların esaslarını anlayarak çözüp geçtiğinizi varsayarsak DLR1 Fizik’den Fail almayacağınızın neredeyse garantisini verebilirim.

Eğer Fizik konusunda çok daha fazla eksiğimiz varsa, uzun zamandır sayısal bir ders almamışsak, belki ilkokul dışında sayısal derslerle hiç aramız olmadıysa biraz daha fazla vakit ayırarak öncelikle Fizik bilgimizi geliştirmeliyiz çünkü bahsettiğim örnek soruların çözümlerini kavramak oldukça güç olacaktır. Bu durumda YouTube’da uygun kanallar bulabilirsiniz ya da öğrenmek istediğiniz konunun ismini aratarak YouTube üzerinden görüntülü çalışabilirsiniz. Ben bu yöntemi hiç kullanmadım ve kullanan arkadaşlarla da çok sohbetim olmadı o yüzden kanal öneremiyorum fakat “Rapid Learning Physics” isimli harika bir PDF arşivini sizlerle paylaşabilirim. Ben bir zaman bu arşivi kullanarak çalışmaya başlamıştım ama sonrasında biz mühendisler için gerçekten temel bilgiler olduğunu farkettim. Fakat kesinlikle ve kesinlikle DLR1 Fizik için yeterli düzeyde bilgiler içeriyor. Mühendis arkadaşlarımızın da baştan sonra incelemesine gerek olmasa da sıkıştığı yerde yararlanabileceği bir bilgi kaynağı diyebilirim. Bu arşivin bana ulaşmasını sağlayan AirPortHaber Forum arkadaşlarımıza da tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Çalışacağız tamam ama hangi konulara çalışacağız? bahsettiğim ‘Rapid Learning’ arşivini baştan sonra çalışabiliriz. Sıkıcı ve ayrıntılı bölümler pek yok. Akıcı bir şekilde kısa bilgilerle ilerliyor. Onun dışında DLR firması bizlere gönderdiği PDF ödkümanlarda Fizik sınavının şu konuları ele aldığını da belirtiyor. Aynen kopyalıyorum. Zaten Fizik alanında başka bir konu da kalmıyor pek 🙂 Önemli olduğunu düşündüklerimin sonuna BEN ünlem koydum.

(Bu konular hakkında kısa bilgiler içeren DLR-Fizik Anlatımı.pdf dosyası da bilgi birikiminze yararı olacak bir dökümandır. ‘Rapid Learning’ dışında bilgi kaynağı olarak alternatif olabilir.)

 • Inertia, motion (!)
 • Force, pressure (!)
 • Velocity, angular velocity (!)
 • Acceleration (!)
 • Weight vs. Mass (!)
 • Newton’s Laws (!)
 • Energy, Work (!)
 • ‘Systéme International d’Unités’ (also known as ‘SI units’)
 • Torque, lever arm, pivot (!)
 • friction, traction
 • Fluids (liquids & gases)
 • Atoms, molecules
 • Pressure, suction, vacuum, density
 • Temperature, Kelvin, Celsius, Fahrenheit
 • Atmosphere, air pressure; (!)
 • Buoyancy
 • Pumps, Hydraulic systems
 • Bernoulli’s law
 • Viscosity
 • Laminar / turbulent flow, vortex
 • Thermal energy, thermal conduction, convection
 • Phases (solid, liquid, gaseous), phase transition (!)
 • humidity (absolute, relative) QMH-DLR-ME-HH- DLR_-_Basic_Knowledge Page 1/5 .09.2009 (Rh)
 • electromagnetic radiation
 • (visible) light, colours (!)
 • laws of thermodynamics
 • Pendulums, harmonic oscillators
 • Waves (travelling, standing, electromagnetic), sound, resonance (!)
 • Electricity, electrostatic forces, Coulomb, voltage, electric polarization, conductors, insulators, electric current, generators electromagnetic induction, Ohm’s law, current (AC, DC), power, transformers, (!)
 • Magnetism

Peki örnek soruları nereden bulacağız? Bu noktada ücretli bir soru bankası mevcut. Vimana. Yaklaşık olarak 550 Fizik sorusuna sahip bir soru bankası ve bu sorular DLR1 Fizik sorularına oldukça benzer. Ben Vimana Fizik sorularının tamamını kavramış birinin DLR1 Fizik sınavında başarılı olacağını düşünüyorum. Ayrıca bir de Forumdaki sorular(link vereceğim) ve THY CBT soruları önemli. Bu 3 kaynaktan hazırlandıktan sonra DLR1 Fizikten korkmayın derim.

Sırasıyla önce Forumdaki 2 Fizik konusunu baştan sona sıkılmadan okumanızı tavsiye ederim. İlk konu 100 sayfadan oluşuyor ve eski olduğu için resimlerin bir çoğu artık görüntülenemiyor fakat yine de okumanızı tavsiye ediyorum çünkü soruların tartışmalarını takip edersek aşağı yukarı soruyu tahmin edebiliyoruz ve bayağı bilgi sahibi olabiliyoruz. Sonrasında karşımıza çıktığında ‘Hımm tamam bunu okumuştum demek o soru bu!’ diye aklınıza geliyor emin olun. Forumdaki 2. konu biraz daha güncel mesajlardan oluşuyor ve soruların resimleri görüntüleniyor. 2. Konu ise 152 sayfadan oluşuyor. Bu 250 sayfayı bitirdikten sonra THY CBT sorularını gözden geçirmenizi tavsiye ederim ve hemen arkasından 550 soruluk Vimana sorularına başlamanızı tavsiye ederim.

Vimana dediğim gibi ücretli bir uygulama. Satın almak isterseniz 39€ ücreti var. Ben satın almıştım çünkü çözüm yaparken cevapları görmek istemiyordum. Vimana satın alırsanız ayrıca yaklaşık 250 soru matematik ve 1000 soru İngilizce bankası da mevcut. Aynı şekilde bu sorularda DLR1 soru havuzuna çok yakın soru çeşitleri.

Vimana yazılımını satın almak istemezseniz, airporthaber forum sitesinin Fizik başlıklı konularını detaylıca incelemenizi tavsiye ederim. Bir çok DLR1 Fizik soru örneği ve cevapları mevcut.

DLR1 Fizik için unutmamanız gereken noktayı son olarak tekrar hatırlatayım. Ayrıntılara önem vermeyin. THINK SIMPLE, THINK BASIC!!! Ayrıca 30 sorunun 17 tanesine cevap vermek başarılı olmak için yeterlidir deniyor ama tabii ki kesin bir bilgi yok elimizde yine. Bahsettiğim 3 soru kaynağının hepsinden bir takım TAMAMEN AYNI sorular karşıma çıktı sınavda. Onun dışında gelen soruların çoğu da benzer tipte sorulardı. DLR1 sınavındayken hiç ‘Aaa! Bu konuyla alakalı hiç soru görmedim ki ben çalışırken.’ demedim diye hatırlıyorum.

AirPort Haber Forum – Fizik I 
AirPort Haber Forum – Fizik II

Vimana Turkish Airlines Training Software (Resmi Site)

Rapid Learning Master Cheat Sheets Part1(RAR/PDF)
Rapid Learning Master Cheat Sheets Part2(RAR/PDF)

DLR-Fizik Konu Anlatımı(PDF)

Müstakbel Kaptan Fizik Notları(Word)

THY CBT Fizik Cevapları
Örnek Fizik Soruları (Hiç incelemedim, problemli sorular içerdiğini duymuştum)
Forum Fizik Çıkmış/Çıkabilecek Sorular (JPG)

Tüm Physics(TVT) arşivi (118.5 MB)


Mathematics (RAG)

DLR1 sınavı boyunca kağıt-kalem kullanabileceğimiz tek modüldür. 21 Soru için 40 dakika süre verilir. THY CBT ve forumdaki sorular çalışmak için yeterli diye düşünüyorum. Ben çok fazla hazırlanmamıştım diyebiliriz çünkü sorular gerçekten basic math soruları. Havuz problemleri, faiz problemleri, büyük çarpma işlemleri gerektiren problemler, birim dönüşümleri (feet-metre, kg-lbs) gibi sorulardı. İngilizce olduğu için bazı kelimeleri öğrenmekte fayda var. Bu sebeple bir kaç Math sorusu ve forumdaki Matematik konusunun linkini paylaşacağım sizlerle.

Forum birçoğumuz için yeterli olacaktır matematik için fakat yine de dilerseniz Vimana uygulamasını satın alabilir ve içerisindeki 200’den fazla matematik sorusunu çözebilirsiniz. Tavsiye eder miyim? Sadece matematik çalışmak için Vimana almanızı kesinlikle tavsiye etmem. Fakat unutmamanız gereken bir durum şu ki eğer hiç İngilizce olarak matematik dersi almadıysanız ya da matematikle İngilizce dilinde hiç muhatap olmadıysanız bu konuya çözüm bulmanız gerekir çünkü anlamakta zorlanabileceğiniz sorular olabilir dil farkında ötürü.

Hatırladığım bir kaç işe yarar bilgiyi de sizlerle paylaşayım belki hayat kurtarır 🙂

1 paund=453 gram
1 mile=1.6km
1 knot=1 nm/hour=1,852 km/h
Uçak yakıtı olan Kerosenin özkütlesi 0,8 g/cm^3
dozen(ing): düzine(tr)
Interest rate(eng): Faiz oranı(tr)

AirPort Haber Forum – Matematik
Örnek Sorular (Forum) (JPG)


English (ENS)

Benim çok gereksiz gördüğüm bir modüldür kendisi. Zira havacılık ile alakalı bir ingilizce testi de değil. IELTSden 6.5 puan almış ortalama seviyede İngilizce bilen biri olarak beni çok zorladığını hissetmiştim. Synonym ve idiom bilgisini ölçen ve aralarda da tense soruları soran bir sınav. Hiç duymadığım kelimelerin/deyimlerin anlamlarını/eş anlamlarını sorduğu oluyordu bazen. 60 soru için 20 dakika veriliyor. THY CBT’deki tüm sorular çözülmeli. Vimana 1000in üzerinde gayet yararlı olabilecek İngilizce soru havuzuna sahip, değerlendirilebilir. Daha önce hiç duymadığımız bir çok kelime ve deyim mevcut soru havuzunda.

Ben İngilizce modülüne çok fazla hazırlanamadım. Hatta bir çok deyimi ve eş anlamlı sözcükleri bilmememe rağmen toplam 50 tane falan öğrenip girdim sınava. DLR1 İngilizce modülüm inanılmaz kötü geçti diyebilirim. Fakat olumsuz sonuçlanmadı. Daha öncede duyduğum bir bilgiyi tasdikliyor bu durum. SADECE İngilizce modülünden kalmak diye bir şey yok arkadaşlar sanırım.(Ben Sınava 2017 Şubatta girdim) Sanıyoruz ki İngilizce modülünün tek başına bir etkisi yok. Eğer etkisi olsaydı benim olumsuz almam gerekirdi diye düşünüyorum. Matematik ve İngilizceden olumsuz alan arkadaşlarımız var, yahut fizik ve İngilizceden olumsuz alan arkadaşlarımız da var ama sadece İngilizceden olumsuz alan kişi ben hiç duymadım. Forumda çok eski mesajlarda İngilizceden olumsuz alan kişiler gördüm çok eski tarihlerde.

Velhasılı kelam İngilizce modülü konusunda sizleri yanlış yönlendirmekte istemediğimden çok fazla tavsiye vermekten kaçınmayı tercih ediyorum. Tabii en güzel vaktiniz varsa riske atmamaktır. Ben henüz DLR2ye girmedim belki bu kötü skor (Eğer gerçekten kötüyse) DLR2 kurulunun dikkatini çekebilir hatta sonucumu etkileyebilir. Belki de benim sonucum gayet geçerli bir skordur bilemiyoruz maalesef.

Yinede sizlerle bir method paylaşmak istiyorum. Bu iş synonym(eş anlamlılar) ve idiom(deyimler) bilginizi geliştirmekle alakalı. Tense kısmı kolay zaten. Daha önce MEK modülü içinde tavsiye ettiğim Quizlet uygulamasını tekrar tavsiye edeceğim. Zaten o uygulamanın asıl amacı İngilizce kelime bilgisini geliştirmek. Uygulamayı cep telefonunuza indirdikten sonra telefonunuzun tarayıcısından aşağıdaki linke tıklayarak ‘THY DLR1 Synonyms’ isimli kelime listesini indirmenizi ve 300ün üzerinde kelimeden oluşan listeyi Quizlet uygulamasında kullanarak çalışmaya başlamanızı tavsiye ederim.

Ayrıca yine forumdan derlenmiş bir ekran görüntüsü arşivini sizlerle paylaşacağım. Bazı tavsiyeler ve örnek kelimeler mevcut.

Quizlet uygulaması için THY DLR1 Synonyms listesi
Forumdan İngilizce modülü için ekran görüntüleri

Bilgi modüllerinin de sonuna geldik. Bu arada belirtmek isterim ki bilgi modüllerinde tüm sorulara cevap verdiğinizde (süre dolmamış olsa dahi) sınav bitmiş oluyor. Emin olmadığımız soruları boş bırakmak ve daha sonra üzerinde düşünmek daha mantıklı çünkü cevapladığınız sorulara sonradan geri dönüp değişiklik yapamıyorsunuz. Daha sonra üzerinde tekrar düşünmeyi planladığınız sorular olursa boş bırakmak daha mantıklı bu sayede geri dönüş yapmak mümkün oluyor. Ayrıca DLR1’de önemli olduğunu düşündüğüm iki başlıktan daha bahsetmek istiyorum. DLR1 sınavı esnasında yapılan 250 soruluk kişilik testi ve sınav öncesi doldurulması gereken BIO DATA formu.


Kişilik Testi

DLR1 sınavında yanlış hatırlamıyorsam öğle arasından sonra yada hemen önce bir kişilik testi çözüyoruz. Bilgisayarda gerçekleştirilen bu test sırayla bizlere kişisel sorular soruyor ve sadece bir önceki soruya geri dönüş yapıp düzeltme hakkımız bulunuyor. Çünkü sınav aynı zamanda stabil cevaplar veriyor muyuz diye de test etmiş oluyor bizleri. Bu noktada İngilizce bazı kelimeleri anlamakta zorluk yaşayabiliyoruz fakat onun dışında standard bir kişilik testi diyebiliriz. İnternette benzer sınavlardan birini yaparak soru tarzlarını kavrayabiliriz. ‘Arkadaşlarınızla ne sıklıkla dışarı çıakrsnız?’, ‘Grup çalışması mı yalnız çalışmak mı daha çekici geliyor?’ gibi sorular evirip çevirilip farklı yollardan bizlere soruluyor. Bu sınavın sonucu ve verdiğimiz cevaplar DLR2 mülakatımızda karşımıza çıkacaktır. Stabil olmayan cevaplar belki DLR2de elenmemize dahi sebep olabilir diye düşünüyorum. Eğer sınav esnasında soruları cevaplarken diğer adaylardan çok geride kalırsak sınav gözetmeni yanımıza gelip bizi uyarıyor ve biraz daha hızlanmamız gerektiğini söylüyor. Hızlanmaya çalışırken de aynı soruya farklı cevap vermek mümkün o yüzden dikkatli olmak gerek.


BIO DATA Formu

Kişisel bilgilerimiz ve tecrübelerimiz hakkında form şeklinde sunulan bu dosyanın sonunda hayati önem taşıyan 10 kişisel soruyu cevaplamamız da isteniyor bizlerden. El yazısı ile boş çizgisiz A4 kağıdına cevaplamamız gerekiyor bu 10 soruyu ve DLR2 mülakatımızda bazı arkadaşların mülakatını bu sorulara verdikleri cevapların şekillendirdiğini biliyoruz. Tüm mülakatta bu cevaplarımız ele alınmasa da muhakkak DLR2 kurulu bunları inceliyor ve DLR2 sonucumuza dolaylı yada doğrudan etkili oluyor. Henüz DLR2 mülakatına ben girmediğim için kendi tecrübelerimi paylaşamıyorum sizlerle fakat ne olursa olsun sürece dahil olduktan sonra bu sorulara uygun cevaplar aramaya başlamak gerekiyor diye düşünüyorum. Bahsettiğimiz hayati sorular şunlar:

 1. Why are you interested position/jop you are applying for?
 2. What other professional alternatives are you interested in?
 3. Which circumstances of your childhood and youth had an influence on your development?
 4. Which persons and circumstances played a role -positive or negative- during your higher education or vocational training?
 5. Please describe your own roles and functions in school, collage, job, clubs or other groups.
 6. What have been special events, experience, succeses, failures and dissappointments in your life?
 7. What are your hobbies and personal interests?
 8. Which accidents, serious illnesses or injuries did you have?
 9. Everybody has both favourable and unfavourable characteristics. Please describe yourself with respect to both categories.
 10. How did you prepare for DLR assesment?

Sorular kesinlikle önemli sorular ve sonrasında mülakattan olumsuz alırsanız 6 aylık retest bekleme sürecinde bu sorulara vereceğiniz cevaplar değişse de herhangi bir değişiklik yapma şansımız olmuyor.  DLR1 sınavına giderken bu soruların cevabını yanımızda götürmemiz gerekiyor ve sınav öncesinde teslim ediyoruz. Bir daha karşımıza DLR2 sınavında çıkıyorlar. Belki DLR1 retest olduğunuzda yenilerini yazma şansınız olabilir. Dolayısıyla detaylıca düşünülüp vakit harcanması gereken bir husus. Bu sebeple kesinlikle son geceye bırakmamanızı öneririm. Sorulara etkili (BRIEF!!) cevaplar vermek bir hayli vakit alırken aynı zamanda bunları elle kağıda dökmek de uzunca bir vakit alıyor. DLR1 sınav tarihinin çok daha öncesinde hazırlamakta fayda var. Tavsiyem bilgisayarda cevaplayıp gerekli düzenlemeleri yapıp (emin olun verdiğiniz cevaplara birşeyler ekleyip çıkaracaksınız) sonrasında son halini el yazısı ile A4 sayfasının tek tarafına yazmanızdır. 2-5 sayfa yeterlidir. Çok laf kalabalığı ve uzun anlatımlar DLR2 kurulunun “Çok uzun yazmışsın Brief değil!” gibi tepkilerine neden olabiliyor. Mülakatı yönlendireceğini kale alırsak, cevabını çok iyi bildiğiniz konuların sonunu getirmeden ucu açık bırakıp, mülakatta sormalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde biraz da mülakat sorularını kendimiz şekillendirebiliriz. Sayfaların altına numaralarını yazmayı da unutmayalım tabii ki. Bir diğer önemli husus onlara teslim etmeden önce MUHAKKAK bu cevaplarınızın fotoğrafını çekin. DLR2 hazırlığında ihtiyacımız olacak. Temiz ve düzenli bir üslupta doldurmak da tabii ki yararımıza olacaktır. Sonuçta el yazısı istemelerinin bir sebebi var!

Evet, DLR1 modülleri hakkında incelemelerim, açıklamalarım ve tavsiyelerim bu kadar arkadaşlar. Benim DLR1 sınav günümden bahsetmeden önce genel anlamda DLR1 sınavı için bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Evde sadece sessiz ortamda çalışmak yerine zaman zaman evin farklı bölümlerinde, hatta ailenizle yaşıyorsanız salonda hep birlikte otururken, cafelerde, toplu taşıma araçlarında ve bahçede özellikle yetenek modülleri için alıştırmalar yapmanızı öneririm. Bu konsantrasyonunuzun dağılmasına engel olmak

DLR2

Örnek DLR1 çalışma kaydı Excel dosyası

adına yarar sağlayacaktır. DLR1 yetenek modüllerinin anlık dikkat kaybına affı olmaz maalesef. Bir excel dosyasında istatistiklerinizi kayıt altına alabilirsiniz bu da ne durumda olduğunuzun analizini yapmakta kolaylık sağlayacaktır ayrıca tarih tarih bir logbook tutabilir yada planlama yapabilirsiniz. Benim DLR1 hazırlanırken tuttuğum excel kaydını da -kendi skorlarımı silip- sizlerle paylaşacağım örnek olarak kullanabilir ya da kendinize uyarlayabilirsiniz.

Excel DLR1 Training Record indir

Modüller içerisinde aksini söylemediğim sürece %70 skor başarı için yeterli olduğunu kabul edebiliriz. Tabii bu daha öncede bahsettiğimiz gibi değişiklik gösterebilir fakat biz adaylar alt sınırı %70 kabul edebiliriz ve hazırlanırken hedefimizin en az bu yüzdelerde olması gerektiğini benimseyebiliriz.

Ben DLR1 sınav tarihi öncesinde otel rezervasyonumu yapmıştım ve şehir dışından gelecek kişilerin de otelini gelmeden önce ayarlamasını tavsiye ederim. Google Maps aracılığıyla sınav merkezinin etrafında bir otel seçebilirsiniz. Ben Aydın Üniversitesi’nin yakınlarında bir otelde kalmıştım ve sınav merkezine yürüme mesafesindeydi. Sanırım Hilton Oteldi. Mülakat ve evrak teslimi içinde Divan Oteli tavsiye edebilirim THY Yenibosna binasına 5 dakikalık yürüme mesafesinde ve otelin önünde dekor amaçlı antika bir Cessna 172(yanlış hatırlamıyorsam) iskeleti bulunuyordu. Motivasyon kaynağı olabilir sabah otelden çıktığımızda.

Otelden çıkıp sınav merkezine yola koyuluyoruz ve binanın girişinde toplanıyoruz sonrasında sınav gözetmeni yanımıza geliyor bilgilendirme yapıp sınav salonuna götürüyor bizleri. Bahsettiğimiz bina Atatürkün bir pistinin hemen yanında. Harika bir manzarası mevcut haliyle. Onun dışında yine bu sınav merkezinin yakınlarında bulunan Flyinn Avm’de, pist kenarında uçakların inişini kalkışını izleyerek bir kahve içebilirsiniz vaktiniz olursa. Sınav salonuna vardıktan sonra adımıza ayrılmış olan masayı bulup oturuyoruz. Masada sadece bir ekran mevcut. Burger King’de kasiyerin siparişleri yazdığı dokunmatik ekranı hayal edebilirsiniz. Boyutları ve işlevi bayağı benzer. Gözetmen gerekli bilgilendirmeleri yapıyor ve sonrasında sınavı başlatıyor. Modülün süresine bağlı olarak neredeyse her iki modülden sonra bir ara veriliyor ve bu süreçte kantine çıkıp bir çay molası verebiliyoruz. Çay molasını verdiğimiz kısımda Atatürk Hava Limanı’nın manzarasını da seyredebiliyoruz pist kenarından. Sınav 9da başlıyor ve sırasıyla ENS-SKT-VLR-RAG-RMS-Kişilik Testi-(Öğle Arası)-OWT-TVT-ROT-MEK-MIC modülleri yapılıyor ve saat 17.00 gibi sınav bitmiş oluyor. Öğle arasında binanın yemekhanesinde ücretsiz olarak öğle yemeğimizi yiyebiliyoruz. Eğer cam kenarında bir masa ayarlayabilirsek yine pist manzarasında öğle yemeğimizi yemiş olabiliriz. Fotoğraflar, selfie’ler çekiliyor 🙂 ve yemekten sonra aynı şekilde kaldığımız yerden devam ediyoruz sınava. Sınav gözetmeni gayet yapıcı ve soruları içtenlikle cevaplayan bir bayan. Her modül öncesinde bir çok kişinin aklına takılabilecek soruları cevaplıyor ve ekstra sorumuz varsa sormamız için fırsat tanıyor. Stres seviyesinin çok düşük olduğunu düşünüyorum sınavın. İlk modül olan ENS sınavından sonra bayağı rahatlamış oluyorsunuz.

DLR3

DLR1 sınav merkezinin yolu

DLR4

DLR1 sınav binası girişindeki Harika Manzara

DLR5

DLR1 sınav merkezi yemekhane penceresinin manzarası

Ayrıca sizlere belirtmek istediğim bir başka husus mevcut. Yazıyı yaklaşık olarak 15 günde yazdım ve amacım daha öncede belirttiğim gibi DLR1 hakkında neredeyse hiç fikri olmayan birinin baştan sona bu makaleyi okuduktan sonra DLR1 sınavı hakkında neredeyse her şeyi öğrenmiş olmasını sağlamaktı. Yazıyı 2017 yılının Haziran ayında yazdım ve yaklaşık 4 ay öncesinde DLR1 sınavına girmiştim. Hala sürecin içerisindeyim ve değişiklikleri takipteyim fakat DLR1 benim için geride kaldığından dolayı dikkat etmemiş olabilir ve benden sonra yapılan bir değişiklikten haberdar olmayabilirim. Hatırlamayıp belirtmediğim veya yanlış hatırladığım bir bilgi dikkatinizi çekerse lütfen sizlere zahmet beni bilgilendirin hemen düzeltelim. Yazıyı yazmak ve ihtiyacı olanlara yardımcı olmak için uzunca bir vakit harcadım diyebiliriz ve karşılığında takdir edersiniz ki maddi bir kazanç tabii ki sağlamıyorum. Yarar sağlayan kişilerin iyi dilekleri, duaları yeterli. Sizlerden ricam paylaşabildiğimiz kadar paylaşalım bu makaleyi fakat lütfen kaynak gösterelim. Duyarlı olup anlayış göstermeniz temennisi ile.

Makale boyunca paylaştığım indirilebilir içeriklerin tamamını en sonda bir araya getireceğim ve sadece kaynak temin etmek isteyen arkadaşlarımız için kolaylık olacaktır eminim.

Eğer sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplamaya hazırım. Çekinmeden bana ulaşabilirsiniz.

Her birinize süreç boyunca başarılar dilerim. Allah yolumuzu açık etsin. Umarım bir gün asumanda görüşürüz. Kanatlarınız daima açık, hayalleriniz yükseklerde olsun 🙂

Saygılar, sevgiler,
-Müstakbel- Kaptanınız…
mustakbelkaptan@gmail.com
iletisim@mustakbelkaptan.com

———      ———–      ———–    ————      ———-     ———-

Tüm indirilebilir öğeler: 

(Bazı dosya klasörlerini RAR haline getirip paylaşmam daha yararlı olacağını sonradan fark ettim maalesef. Çoklu dosyaya sahip olan klasörleri sağ üst köşeden “ZIP olarak indir” seçeneğine tıklayarak indirirseniz kolaylık olacaktır.)


CBTler:

THY CBT
Sunex CBT
SkyTest v2(Crackli)
http://dlrsinavi.com

SkyTest Aktivasyon: Programı yükleyip açmak istediğinizde, aktivasyon kodu istenilen pencereye geldiğinizde bir kod göreceksiniz. Bu kodu kopyalayıp hemen onun altındaki boş bölüme yapıştırdığınızda, ‘Activate’ butonuna tıkladığınızda aktivasyon başarıyla gerçekleşecektir. Her uygulamayı açarken bunu yapmanız gerekir.


Perceptual Speet OWT:

OWT Develop klasörüm(indir)


Visual Memoery MEK:

Visual Memory (MEK) CBT (Özel) (farfan versiyon)
Tüm MEK şekilleri, sayıları ve anlamlandırma örnekleri.


Physics:

AirPort Haber Forum – Fizik I
AirPort Haber Forum – Fizik II

Vimana Turkish Airlines Training Software (Resmi Site)

Rapid Learning Master Cheat Sheets Part1(RAR/PDF)
Rapid Learning Master Cheat Sheets Part2(RAR/PDF)

DLR-Fizik Konu Anlatımı(PDF)

Müstakbel Kaptan Fizik Notları(Word)

THY CBT Fizik Cevapları
Örnek Fizik Soruları (Hiç incelemedim, problemli sorular içerdiğini duymuştum)
Forum Fizik Çıkmış/Çıkabilecek Sorular (JPG)

Tüm Physics(TVT) arşivi (118.5 MB)


Matematik:

AirPort Haber Forum – Matematik
Örnek Sorular (Forum) (JPG)

İngilizce:

Quizlet uygulaması için THY DLR1 Synonyms listesi
Forumdan İngilizce modülü için ekran görüntüleri


Diğer:

Excel DLR1 Training Record indir
http://forum.airporthaber.com/forum.php


86 yorum

Murat · 10 Haziran 2018 2:51 pm tarihinde

Emeğinize sağlık. Herşeye değinmişsiniz. Teşekkürler. Eğitiminizde başarılar.

erhan · 26 Haziran 2018 4:53 pm tarihinde

Allah razı olsun.süper olmuş. çok teşekkürler .. 🙂

yakup · 8 Temmuz 2018 3:37 pm tarihinde

harika bir yazi Allah razı olsun umarım herşey gönlünüzce olur başarılar dilerim

Küçük · 27 Temmuz 2018 2:41 pm tarihinde

helal olsun, böyle içerik görmedim

Muhammed · 31 Temmuz 2018 11:44 pm tarihinde

Çok emek verilmiş bir yazı, elinize sağlık…

Mustafa · 4 Ağustos 2018 10:29 pm tarihinde

Merhaba,
Skytest linki aktif değil.rica etsem gönderebilir misiniz?

  Müstakbel Kaptan · 9 Eylül 2018 7:49 pm tarihinde

  Merhaba,
  Ben, sayfanın en aşağısında, CBT’ler başlığının altındaki SkyTest linkini kullandığımda herhangi bir sorun ile karşılaşmıyorum. Tekrar dener misiniz? Sorun devam ediyorsa mail yoluyla bana ulaşabilirseniz, programı gönderebilirim.

Misafir · 9 Ağustos 2018 5:32 am tarihinde

Gerçekten bu kadar dolu bir içerik hiçbir yerde yok. Ellerine sağlık…

Meric · 10 Ağustos 2018 3:19 pm tarihinde

Kardesim emegine aklina fikrine yuregine saglik.

Kocaman bir respect!

Kazasız belasiz ucuslar.

Numan · 14 Ağustos 2018 10:53 am tarihinde

Kesinlikle gördüğüm en derli toplu ve eksiksiz bir içerik olmuş. Elinize sağlık

burçak · 30 Ağustos 2018 4:27 pm tarihinde

Büyük emek harcanarak büyük bir iyi kalplilikle oluşturulmuş bir site. Pilotluk yaşamınız çok güzel geçmesini tüm kalbimle dilerim. Teşekkürler!

sg · 1 Eylül 2018 9:01 pm tarihinde

Allah razi olsun. umarim hayatinin her evresinde basarili olursun. emegine saglik

Guliz · 1 Eylül 2018 11:20 pm tarihinde

Bir süredir forumlardan, bloglardan ve başka birçok siteden araştırıp bilgi topluyordum.
Hazırlığınız şimdiye kadar bulduğum en derli toplu ve açıklayıcı hali.
Emeğinize sağlık. Çok teşekkürler…

Gokhan · 7 Eylül 2018 11:15 am tarihinde

İnternette onca blog ve site arasında bence en faydalı ve kompak olan sayfa bu. Emeğinize sağlık. Son derece faydalı ve istikrarlı bir sayfa olmuş. Şu an günlük olarak okuyorum. Bir hafta sonra sınavım var. Sonucu olumlu yada olumsuz buradan paylaşacağım. Allah yolunuzu açık etsin ve sizden razı olsun. Saygılar ve başarılar diliyorum.

sezai · 8 Eylül 2018 5:50 pm tarihinde

Verdiğiniz bilgiler çok değerli. Emeğiniz için çok teşekkürler

arif · 9 Eylül 2018 1:39 am tarihinde

Merhaba. Bilgi için teşekkürler çok güzel olmuş. Skytest v2 cracklı demişsiniz ama benden activation code istiyor. Daha önce denediğim için mi yoksa dediğiniz gibi cracklı değil mi acaba?
İyi çalışmalar.

  Müstakbel Kaptan · 9 Eylül 2018 7:39 pm tarihinde

  Merhaba. Aktivasyon kodu istenilen pencereye geldiğinizde bir kod göreceksiniz. Bu kodu kopyalayıp hemen onun altındaki boş bölüme yapıştırdığınızda, ‘Activate’ butonuna tıkladığınızda aktivasyon başarıyla gerçekleşecektir. Her uygulamayı açarken bunu yapmanız gerekir.

   Arif · 10 Eylül 2018 2:35 pm tarihinde

   Teşekkürler. O kodun serial üretmek için verilen bir kod olduğunu düşünmüştüm.
   Dediğiniz şekilde yapınca çalıştı.
   iyi çalışmalar.

ANIL · 10 Eylül 2018 5:38 pm tarihinde

Gerçekten tüm detaylarıyla gayet açıklayıcı bir yazı olmuş, Allah razı olsun. Emeğinize sağlık

tugba · 18 Eylül 2018 5:43 pm tarihinde

Merhaba,

gercekten rastladığım en degerli DLR paylasım yazısı olmus. Emeğiniz için tebrik ederim.
Cok tesekkurler, her biri DLR sınavına hazırlanacak olanlar icin cok önemli.
Yanlız ben 2.kez DLR1 sınavına hazırlanacak biri olarak niyeyse bu sefer Cube Rotationdaki Buttomdan sonra gelen komutlarda basarılı olamıyorum, karıstırıyorum. 2014 senesindeki sonuclarım hep 93% üzerindeydi. su an sonclarım %23 civarında :(((((
Bana detaylı olarak anlatabilir misiniz? Kısa sürem kaldı da:(
tesekkurler

  Müstakbel Kaptan · 19 Eylül 2018 1:32 am tarihinde

  Merhaba Tuğma Hanım,
  Mail yoluyla bana ulaşırsanız alternatif tekniklerle yardımcı olmaya çalışabilirim size, benzer problemi yaşayan arkadaşlarımız oldu.
  mustakbelkaptan@gmail.com
  Saygılar, sevgiler.

Hande · 24 Eylül 2018 4:16 am tarihinde

Sevgili arkadaşım, Allah razı olsun.
Tasvirleri dahi kavraması kolay ve tertemiz cümlelerle yazdığın gibi, sanırım değinilmesi gereken her şeye değinmişsin ve bir de dosyaları hazır sunmuşsun daha ne isteyelim. Birkaç blogu birlikte açıp derleme yapmak istemiştim ama seninkinin üzerine pek ilave getiren olmadı, tek başına yeterli diyebilirim. Aynı anda hem Airport Haber’i, hem çeşitli blogları, hem de linkleri incelemek beyin sulanmasına sebep olsa da bu senin suçun değil :)) Hak ettiğin takdiri gösterdiğimizden emin ol, herşey gönlünce olsun!!!!!

ahmet · 22 Ekim 2018 1:33 pm tarihinde

Hocam afedersin de hayvan gibi şey yapmışsın =)) çok güzel, teşekkürler.

Süleyman · 23 Ekim 2018 3:47 pm tarihinde

Bio data formundaki soruların ingilizce mi cevaplanmasını istiyorlar ?

  Müstakbel Kaptan · 30 Ekim 2018 7:36 pm tarihinde

  Merhaba Süleyman Bey,
  Evet DLR1 sınavına girerken doldurmanız gereken BIO Data formu İngilizce dilinde ve el yazınızla doldurulması gerekiyor. Benzer bir form CRM süreci öncesinde de yapılıyor.

Halil · 25 Ekim 2018 2:23 pm tarihinde

Elinize sağlık çok güzel olmuş.

fatma · 26 Ekim 2018 8:50 pm tarihinde

Gerçekten emek verip bütün bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Sayenizde başka yazılara gerek duymadım.

Sinan · 2 Kasım 2018 2:47 pm tarihinde

O kadar çok web sitesinde farklı farklı katılan ve katılmayan arkadaşlarımızın yazılarını okudum sizinki detaylı ve açıklayıcı aynı zamanda da besleyici yazı. Emekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

oğuzhan · 15 Kasım 2018 7:31 pm tarihinde

Çok Teşekkürler, çok faydalı bir makale olmuş. Umarım yan yana uçarız. En azından uçurduğun uçakla güvenle seyahet ederiz gelecekte.

Kamer · 17 Kasım 2018 6:53 pm tarihinde

DLR bilgi modüllerinden özellikle de fizikten yüzde kaçlık bir başarı gerekiyor?

  Müstakbel Kaptan · 25 Kasım 2018 11:11 am tarihinde

  Gerekli cevabı yazının ilgili başlığında belirttim. Fizik modülü ile alakalı başlığı okumanızı tavsiye ederim.

Ece · 20 Kasım 2018 1:53 pm tarihinde

Merhaba,
Gerçekten çok değerli bilgiler var. Tüm emeğiniz, detaylı anlatımınız ve özeniniz için çok teşekkürler. Bu kadar titiz ve özenli çalışmanız (özellikle Training Record dosyanız) bende oturup çalışma isteği yarattı. 🙂 Tekrar teşekkürler, herşey gönlünüzce olsun.

  Müstakbel Kaptan · 25 Kasım 2018 11:10 am tarihinde

  Merhaba,
  Yapıcı yorumunuz için teşekkürler. Umarım süreç istediğiniz gibi ilerler. Çalışmalarınızda yardımcı olabileceğim bir husus olursa bana mail atabilirsiniz, elimden geldiğince katkı sağlamaktan memnuniyet duyarım.
  Saygılar, sevgiler.

Gulin · 20 Kasım 2018 3:45 pm tarihinde

Faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler. Allah razı olsun.
DLR sınavından sonraki süreç Türkçe ilerliyor değil mi?

  Müstakbel Kaptan · 25 Kasım 2018 11:09 am tarihinde

  Yapıcı yorumumunuz için teşekkürler.
  Evet Türkçe ilerliyor. Kurul mülakatı kısmen İngilizce dilinde geçebilir.

ferhat · 24 Kasım 2018 1:56 pm tarihinde

selam, başvuru formunda referanslar bölümü var. Referansları arıyorlar mı?

  Müstakbel Kaptan · 25 Kasım 2018 11:07 am tarihinde

  Ben arandığını duymadım fakat gerektiğinde tabii ki arayacaklardır. Mülakatta size şu tarz sorular yöneltilebiliyor, “Referans belirttiğiniz kişileri arasak sizin hakkınızda bize ne söylerler?”. Bu sorudan sonraki cevabınıza göre arayadabilirler.
  Saygılar, sevgiler.

  Cengiz · 15 Mart 2019 11:24 pm tarihinde

  Tebrik ederim. Çok bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuş. Değinmeniz gereken her şeye değinmişsiniz. Umarım ilerleyen aşamalarda başarılı olur ve geçersiniz. Yolun açık olsun.

Tanhu · 25 Kasım 2018 1:31 am tarihinde

Çok teşekkürler, emeğinize ve kaleminize sağlık ,iyi uçuşlar .

omer · 28 Kasım 2018 10:48 pm tarihinde

Mükemmel bir dlr hazırlık klavuzu. Size ne kadar teşekkür etsek, dua etsek az. Allahüteala razı olsun 🙂

Melih · 29 Kasım 2018 5:42 pm tarihinde

Yıllardır internet sektöründe çalışıyorum ve makale yazarlığından tutun da yüz binlerce ziyaretçisi olan web sitelerinde blog yöneticiliğine kadar birçok farklı işle meşgul oldum. Ne var ki herhangi bir konu hakkında, bu kadar özveriyle yazılmış, emek verilmiş ve yararlı başka bir makale okumadım. Gerçekten ellerinize, yüreğinize sağlık. Hiçbir açık bırakmamışsınız. Allah razı olsun.

  Müstakbel Kaptan · 6 Aralık 2018 1:51 am tarihinde

  Merhaba Melih Bey,
  Çok teşekkür ederim yapıcı yorumunuzdan ötürü. Yarar sağlayabiliyorsam ne mutlu bana. Başka bir gayem yok bu platformda. Bu yüzden olabildiğince samimi.

Burak Keleş · 2 Aralık 2018 2:22 pm tarihinde

Merhabalar öncelikle böylesine yararlı bir site açtığınız için canı gönülden teşekkür ederim, size bir sorum olacaktı Running Memory Span (RMS) modülünde 4 sayı yazmamız yeterli olur mu malesef 5 sayıyı aklımda tutamıyorum

  Müstakbel Kaptan · 6 Aralık 2018 1:47 am tarihinde

  Merhaba
  Yapıcı yorumunuz için teşekkürler. Büyük ihtimalle yeterli olacaktır. DLR1 ile alakalı bu yazımın içerisinde RMS başlığına göz atmanızı da tavsiye ederim.

   eren · 8 Mart 2019 12:54 am tarihinde

   4 lü tutmaktan kastınız , one thousand four hundred and fifty-three gibimi yok tek tek mi acaba teşekkürler

Buğra · 2 Aralık 2018 3:02 pm tarihinde

Emeğine sağlık dostum, teşekkür ederim çok güzel bilgilendirmeler mevcut. Belki birgün birlikte uçarız:)

Tuğba · 3 Aralık 2018 10:41 pm tarihinde

Yaklaşık üç aydır bu sınavı ve aşamaları araştırıyordum. Bu kadar düzgün, sıralı ve ayrıntılı anlatılanı yok. Emeğinize sağlık çok teşekkürler. Her şey gönlünüzce olsun.

Furkan · 9 Aralık 2018 3:36 am tarihinde

Oncelikle merhabalar,

Emeginize yureginize saglik. Gercekten kac gundur aklimda olan sorularin hepsine cevap buldum. Ozellikle Cube Rotation i anlamamistim ve sayenizde suan o kadar kolay oldu ki benim icin. Allah razi olsun. Saglicakla kalin…

YAĞMUR · 9 Aralık 2018 4:51 pm tarihinde

Ya Allah razı olsun. O kadar anlaşılır ve güzel yazmışsınız, kendimi daha rahat hissettim. Çok teşekkürler.

ERKAN · 12 Aralık 2018 3:13 am tarihinde

Kolay kolay yorum yazmam fakat bloğunuzdaki yazılarınızın neredeyse tamamını okudum , hepsi ile tek tek uğraştığınız ve doğru yönlendirici bilgileri paylaştığınızı görüyoruz , tek tek hepsi için elinize emeğinize sağlık , THY pilotluk kariyeri için A dan Z ye tüm sorulara cevap olmuşsunuz. Tebrikler, inşallah sizinde beklediğiniz güzel haberlerinizi alırız sonuna kadar hak ediyorsunuz bence.

Enes · 18 Aralık 2018 11:25 am tarihinde

Allah senden razı olsun hocam. Ancak bu kadar güzel anlatılırdı. 25 Ocakta DLR’ye gireceğim. Süpersin.

  Erdem · 29 Ocak 2019 8:32 pm tarihinde

  Hocam merhaba, sınav nasıl geçti ? Sonuçlar geldi mi? Bende 4 gün içerisinde giriyorum. Var mıdır bir tavsiyen. Özellikle MIC den korkuyorum. Sınav öncesi çalışma yeterli oluyor mu ?

Ahmet · 20 Aralık 2018 10:52 pm tarihinde

Emeğine sağlık, ne kadar güzel hazırlamışsın böyle. Tane tane, hazırlanmak için önemli bir yol haritası oldu benim için. Teşekkürler..

Kaan · 24 Aralık 2018 3:02 pm tarihinde

Öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederim, başarılarının devamını dilerim.
Benim MIC ile ilgili bir sorum olacak, örneğin;

3 adet tek sayı söylendi, girişimizi yaptık,
ardından 2 tek sayı daha söylendi, bu durumda yine giriş yapmamız gerekiyor mu yoksa
önceki 3’lüden sonra yaptığımız girişten sonra bir 3’lü daha mı beklememiz gerek?

Mehmet Ali · 6 Ocak 2019 2:44 am tarihinde

Tek kelimeyle supersiniz.

Anlattiklarinizdan çok şey öğrendim fakat SkyTest kısmını açamadım; zannedersem macbook olduğu icin. Eğer çözümü varsa alabilirim, yoksa da caniniz sag olsun.

Allah yolunuzu açık etsin.

Burak · 7 Ocak 2019 1:01 am tarihinde

Belli bir tekrar sayısından sonra DLR yetenek modüllerindeki skorun artmayacağı fikrine katılmıyorum.
Çoğu modülü %60-%70 lerden alıp, 1 ay içersinde hepsini %90’ın üzerine çıkarmayı bizzat başardım ve bunu öyle 5-10 tekrardan sonra falan değil, 60 ve üzeri tekrardan sonra sağladım. Bizzat canlı örneğiyim.

can · 12 Ocak 2019 12:40 am tarihinde

Ellerinize sağlık,çok teşekkürler.Bu önemli bilgileri açık yüreklilikle, en ince detayına kadar paylaşmanız büyük bir erdem. Herşey gönlünüzce olsun.

Semih · 12 Ocak 2019 10:20 pm tarihinde

Merhaba,

Öncelikle şahane bir site, deneyiminiz olsun, dokümanlarınız olsun gerçekten çok yardımcı oluyor. Sorum şu; Sun-Ex ve THY’nin CBTlerindeki Concentration modüllerinin 3.seviyelerinde 2sn bekleme oldu mu değişiyor. Dlrsinavi.com’un son seviyesinde daha ziyade 3-4 saniye oluyor. Gerçek sınavda gözlemleme şansınız oldu mu? Çünkü dlrsinavi.com’da 10dakika altında bitiriyorum diye sevinmiştim ama diğer CBT’lerdeki 2sn kuralı biraz panikletiyor ve arada %5’lik bir sonuç farkı çıkıyor. Modül kolay ama eşleniği zor olduğu için buradan full’e yakın yapmak istiyorum. Cevaplarsanız sevinirim.
Şimdiden çok teşekkürler.

Tunahan · 16 Ocak 2019 8:11 pm tarihinde

Merhaba,

Hocam emeğinize sağlık umarım bu özverili çalışmanızın karşılığını kat be kat alırsınız. Çok teşekkürler.

Ali Osman · 17 Ocak 2019 3:55 pm tarihinde

Merhabalar,

Hazırladığın bu faydalı site için çok teşekkür ederim öncelikle. Şu anda sürecin hangi aşamasındasın bilmiyorum ama umarım sonuna kadar gider ve lakabının başından “müstakbel” i kaldırmayı başarırsın. 🙂
Zaten hazırlıklarından gördüğüm kadarıyla bunu fazlasıyla hak ediyorsun.

Ben de yakın zamanda DLR’a gireceğim. Hazırlık aşamasındayım. Araştırırken bazı yerlerde “aircraft recognition” kısmı görüyorum. Sınavda böyle bir kısım olacak mı? sitedeki yazılarında belirtti isen kusura bakma muhtemelen kaçırmışımdır.

Bir de vimana’daki soru bankasında soruların çözüm yollarını veriyor mu? yoksa yalnızca sorunun cevabını mı veriyor? Sınavda oradaki sorulardan gelir mi? Fizik ve Matematik için soruyorum.

Şimdiden teşekkür eder, pilotluk yolculuğunda başarılar dilerim.

ahmet · 23 Ocak 2019 7:48 pm tarihinde

Öncelikle çok teşekkürler, son derece detaylı ve güzel bir çalışma, umarım tüm hayatınız boyunca başarılı olursunuz. Bir de sorum olacak; cube rotation bölümünde elimizi kullanarak simüle etmemizde bir sorun var mı? yani ben 2d taktiğini kullanmak istemiyorum, en kolayı elimi küpün o yüzüne götürmek ama kurallar buna müsade eder mi?

  Müstakbel Kaptan · 26 Şubat 2019 1:53 pm tarihinde

  Merhaba, hayır ellerinizi masadan kaldırarak bunu simüle etmenize müsaade edilmiyor

ahmet · 23 Ocak 2019 7:54 pm tarihinde

Öncelikle çok teşekkürler harika içerik umarım tüm hayatınız boyunca başarılı olursunuz.Bir de sorum olacak ; cube rotation’da elimizle küpü simüle etmemizde herhangi bir sorun var mıdır? yani demek istiyorum ki ben 2d yöntemini kullanmak istemiyorum ve elimi sağa sola hareket ettirerek bu bölümü geçmeyi denemeyi düşünüyorum. kurallar buna müsade ediyor mu?

  Müstakbel Kaptan · 26 Şubat 2019 1:53 pm tarihinde

  Merhaba, ellerinizi masadan kaldırarak bunu simüle etmenize müsaade edilmiyor.

Seda · 25 Ocak 2019 8:31 pm tarihinde

Amaçladığınız gibi sadece sizin yazınız üzerinden DLR1 sınavına ilişkin hemen hemen tüm soru işaretlerime cevap buldum. Paylaştığınız link ve dosyalarsa çalışma sürecimde çok yardımcı oluyor. Elinize, emeğinize sağlık. Yolunuz da bahtınız da açık olsun.

Tolga · 29 Ocak 2019 4:49 pm tarihinde

merhabalar, MIC modulunde joystick’i sol el ile kullanmak mümkün müdür? Solaklar için bir dezavantaj olduğunu düşünüyorum,tabi ki çalıştıkça sağ el ile alışılabilir fakat sağ ele mi sol ele mi sınava hazırlanmalıyım aklımda bu soru kaldı. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Müstakbel Kaptan · 26 Şubat 2019 1:51 pm tarihinde

  Merhaba
  Joystick’in dizaynı sağ elle tutmaya daha müsait. Baş parmağın oturacağı bir kavisli dizaynı var. Fakat joystick üzerindeki hiç bir tuşu kullanmayacaksınız. Dolayısıyla sadece joysticki hareket ettirmeniz gerekiyor ve parmaklarınızın joystick üzerine tam oturması şart değil. Eğer yeterince konforlu olacaksa tabii ki sol elle de kullanabilirsiniz. Sınavda kullanılacak olan joystick Logitech Extreme 3D modelini Mediamarkt’e veya diğer elektronik mağazalara gidip deneyebilirsiniz.

Çağkan · 10 Şubat 2019 3:35 am tarihinde

Merhabalar,
Hayatımda ilk kez bir gönderi altına yorum yazıyorum. Emeğinize sağlık merak ettiğim ne varsa zorlandığım hangi modül varsa çözümünü cevabını sayenizde buldum inşallah DLR 1 artık tamamdır. Bir tek anlamadığım bölüm var, BIO DATA cevaplarını önceden evde hazırlayıp teslim etme hakkımız var mı gerçekten? Bir de zaman geçtikçe ENS modülünün sınav içeriğinden çıkarılması gibi güncellemeler olduğu söyleniyor, kişilik testi ve BIO DATA şu an hala mevcut mudur bilginiz var mı Müstakbel Kaptanım?

  Müstakbel Kaptan · 26 Şubat 2019 1:46 pm tarihinde

  Merhaba
  Yapıcı yorumlarınız için teşekkürler. ENS modülü sanırsam Yetiştirilmek Üzere ilanı için artık çıkartıldı. BIO DATA ve kişilik testi önceden DLR2 mülakatında kullanılmak üzere varlardı. Şu an DLR2 olmadığı için ŞAHSİ FİKRİM kullanılmadığından yana. Çünkü DLR2’nin yerini alan CRM mülakatı öncesinde tekrardan BIO DATA benzeri bir form Türkçe olarak doldurulması isteniyor adaylardan. Her ikisi de evde hazırlanıp götürülüyor ya da mail ile gönderilmesi isteniyor. El yazısı ile yazılıyor. Her ikisi benzer sorulara sahip ve benzer cevaplar verilmeli. Kişilik testi ise DLR1 sınavında bir modül gibi yöneltiliyordu. Güncel durumda hala yapılıyor mu bilgim yok henüz. Yeni ilan açıldığında net bilgi edinebileceğiz.

Erdem · 14 Şubat 2019 6:39 pm tarihinde

Elinize sağlık. Başlı başına bu mesleği hakettiğinizi gösteren bir çalışma olmuş. Başarılar diliyorum. Bir de sorum var. Bana gelen çalışma linkinde mental aritmetik bölümü de var. Buna hiç değinmemişsiniz. Bu sınavda çıkıyor mu? Çıkıyorsa kalem kullanılabiliyor mu?
teşekkürler…

Cem · 24 Şubat 2019 7:49 pm tarihinde

Çok faydalı olmmuş, teşekkürler.

Said · 3 Mart 2019 11:25 am tarihinde

Çok teşekkürler harika bilgiler ancak matematik vimana yazmışsın ama thynin verdiği kaynaktaki sorular var başka göremedim acaba yanlış mı yazdın kardeşim.

Mehmet · 26 Mart 2019 2:22 am tarihinde

Kardeşim çok memnun kaldım.hakkın ödenmez.
Allah işlerini rast getirisn..

can · 29 Mart 2019 10:03 pm tarihinde

Merhaba, yeni eklenen PPT modülü ile ilgili bir fikriniz var mı ?

Çağkan · 27 Nisan 2019 10:38 pm tarihinde

Kaptanım tekrar merhaba. Havalimanı taşınma süreci vs. den ötürü DLR programlamam uzun sürdü o yüzden bekledim. Sınavım 9 Mayıs ‘ta olacak ve THY den son gelen mailde istenen formlar DLR Tracking Form, DLR Biographical Base Data, Approval to Disclosure of Personal Data ve Declaration of Confidentiality of DLR Assessment olmak üzere 4 adetten oluşuyor. Yazıda bahsettiğiniz 10 soruluk Bio Data tarzı birşey olmadığına göre sanırım hazırlamamızın anlamı yok siz ne dersiniz?

BURAK ERTUĞRUL · 2 Mayıs 2019 9:19 pm tarihinde

Merhabalar,
THY Çalışma Linkinde 2 adet Spatial Orientation bulunmakta. VLR ve PPT olarak. Bugün gelen mailde VLR yani yukarıda bahsetmiş olduğunuz konunun DLR-1 sınav dışında tutulduğu, bunun yerine PPT adı altında çalışma linkinde gönderilen PPT Spatial Orientation konusu sınava dahil edilmiş.

Mert · 23 Mayıs 2019 10:00 pm tarihinde

Ellerinize sağlık, DLR sınavının gerçekten de korkulacak bir şey olmadığını sayenizde deneyimledim, sınavları rahatlıkla ama çok, çok çalışarak tamamladım ve CRM aşamasına geçtim. Umarım kokpitte buluşuruz.
Tüm aday arkadaşlara başarılar.

Kaptanın dediği gibi:
Kanatlarınız daima açık, hayalleriniz yükseklerde olsun 🙂

Not: VLR modülünün yerine eklenen PPT modülünde bana büyük başarı sağlatan çok başarılı bir paylaşımı şöyle şuraya bırakıyorum..

cansu · 24 Mayıs 2019 4:04 pm tarihinde

Merhaba ben lise mezunuyum bazı forumlarda haberlerde alım oldu yazıyor lise mezunu bazı yerlerde de ön lisans yazıyor , bu konuya açıklık getirmek amaçlı net bilginiz var mıdır.Thy sitesinde de yazmıyor
Birde lise mezunu olarak nasıl 0 dan başlamalıyım öğrenmeye açığım ama forumdaki başlıklarınızı komple inceledim ama yinede çok isityorum yaşım da 24 sizce geç mi benim için

Özgecan zengin · 23 Haziran 2019 1:03 pm tarihinde

Yazınız için çok teşekkürler mükemmel olmuş! DLR1 sınavına sınav günü gitmezsek yani sınava açıklama yapmadan girmezsek 2. Kez tekrar çağırıyorlar mı acaba? Yoksa hakların bitiyor mu? Bu konuda bir bildiniz var mu acaba ?

Behçet · 26 Haziran 2019 1:21 am tarihinde

Hocam vücut kitle endeksi ölçümünde sıkıntı yaşamış olmalısınız, çünkü sizdeki hayalar en az bir 50 kilo çekiyordur. Harika bir kaynak olmuş.

ayşenur · 24 Temmuz 2019 6:24 pm tarihinde

Hocam Allah razı olsun

senem · 2 Ağustos 2019 12:59 pm tarihinde

Bu kadar güzel anlatılabilirdi bir sınav… Çok teşekkürler.

Emre · 31 Ekim 2019 10:52 pm tarihinde

Eline sağlık kaptan

Doğa · 3 Nisan 2020 2:01 pm tarihinde

Merhabalar. Her şey için ellerinize sağlık. Fizik notları açılmıyor, tekrar bir bakabilir misiniz acaba?

Doğa · 4 Nisan 2020 8:51 pm tarihinde

Merhabalar. Elinize sağlık gerçekten çok yararlı bir kaynak olmuş. İngilizce çıkarıldı demiştiniz, herhangi güncel bir bilgi var mı? Bir de fizik notları word dosyası kaldırılmış diyor, tekrar bir bakabilir misiniz rica etsem? Teşekkür ederim, kendinize iyi bakın ☺

THY Yetiştirilmek Üzere Pilot Adayı Süreci Part I - Mike-Hotel · 18 Haziran 2020 2:20 pm tarihinde

[…] Modülleri sizlere tek tek açıklayıp çözüm tekniklerini anlatmak isterdim ama muhtemelen linkteki yazıdan daha iyi bir açıklama yamam mümkün olmayacaktır. Yazan ve hazırlayan arkadaşı […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir